Kapat

Bakan Varank: Türkiye'nin beyaz eşya sektöründeki büyümesi artarak devam ediyor

Bakan Varank, "Avrupa'nın en büyük beyaz eşya üreticisi konumundaki Türkiye'nin, sektördeki büyümesinin artarak devam ettiğini, ocakta üretimin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38, ihracatın ise yüzde 17 artış gösterdiğini açıkladı.

 Bakan Varank: Türkiye'nin beyaz eşya sektöründeki büyümesi artarak devam ediyor

Twitter hesabından ocak ayı beyaz eşya üretimi ve ihracatı ile ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıklamalarda bulundu.

Avrupa’nın en büyük beyaz eşya üreticisi konumundaki Türkiye’nin, sektördeki büyümesinin artarak devam ettiğinin altını çizen Bakan Varank, “2021 Ocak ayında beyaz eşya üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38, ihracatı ise yüzde 17 artış gösterdi. Sektörde çalışan emekçilerimiz takdiri hak ediyor. Tebrikler!” paylaşımında bulundu.

Bakan Varank, Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği'nin (TÜRKBESD) beyaz eşya sektörünün 2021 Ocak ayı üretim ve ihracat verilerinin bulunduğu infografiğe de paylaşımında yer verdi.  Buna göre, geçen yıl ocak ayında 6 ana üründe 1 milyon 964 bin üretim yapılırken, geçen ay 2 milyon 713 bin üretim gerçekleşti. Geçen yıl bahsi geçen ayda 1 milyon 705 bin ürün, bu yıl ocak ayında da 2 milyon 2 bin ürün ihraç edildi.

Diğer infografikte ise soğutucular, yıkayıcılar, bulaşık makinesi ve fırın gibi ürünlerin üretim artışı ve ihracat artışı oranları ile ilgili bilgilere de yer verildi.

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?