Kapat

Sabit Sabır ikinci yıl dönümünde anılacak

Türk fındığında özellikle dış ticaretinin artmasına büyük katkısı olan ve sektörde duayen olarak kabul edilen Sabit Sabır ikinci ölüm yıldönümünde Trabzon Asri Mezarlıktaki kabrinde anılacak.

 Sabit Sabır ikinci yıl dönümünde anılacak

Türk fındığında özellikle dış ticaretinin artmasına büyük katkısı olan ve sektörde duayen olarak kabul edilen Sabit Sabır’ın ikinci ölüm yıldönümünde (23 Nisan 2019) anılıyor. Trabzon Asri Mezarlıktaki kabri, pandemi kuralları çerçevesinde sevenleri tarafından ziyaret edilecek.

Sabit Sabır kimdir?

Sabit Sabır, 1932 yılında Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde doğdu. İlkokulu Trabzon’da tamamladı. Daha sonra Robert Koleji’nde eğitimini sürdürdü. Robert Koleji’nden mezun olduktan sonra 1952-1956 yılları arasında Trabzon’da deri ihracatı ile uğraştı.  ABD Fullbright bursu kazanarak 1958-1961 yılları arasında Pennsylvania Üniversitesi İş İdaresi Bölümü’nde Milletlerarası Ticaret konusunda master yaptı. 1961 yılında tekrar başladığı iş hayatında 1964 yılına kadar deri ve bakliyat ihracatı ile meşgul oldu. 1964 yılında fındık sanayicisi ve ihracatçısı olarak başladığı uğraşını vefatına kadar sürdürdü.  Trabzon Ticaret Borsası’nda 1968-1995 yılları arasında aralıksız 27 yıl Meclis Başkanı olarak görev yaptı. 1967’de Trabzonspor’un kurucuları arasında yer aldı.  Sabit Sabır, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlık yaptı.  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda meclis üyeliğinde bulundu.

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?