Kapat

Nedir bu İstanbul Sözleşmesi?

Avukat Atila Tatar yaptığımız canlı yayında son günlerin en çok konuşulan konusu İstanbul sözleşmesine dair açıklamalarda bulundu.

 Nedir bu İstanbul Sözleşmesi?

Kadına şiddet her yıl artarak devam ediyor. Ne yazık ki 6 ayda 146 kadın öldürüldü. Tüm bunların önüne geçebilmek ve kadınların toplumda özgürce var olabilmesini sağlamak için Türkiye 2011 yılında İstanbul Sözleşmesini imzaladı. Ancak cinayetlerin artması sözleşmenin ne kadar uygulandığı konusunu gündeme getirdi. Bizde bu anlamda sözleşmenin içeriğini ve uygulanışını Avukat Atila Tatar’a sorduk. Şiddet gören insanların genellikle tanımadıkları kişiler tarafından değil akrabaları, eşleri arkadaşları tarafından şiddete maruz kaldığını vurgulayan Tatar, sözleşmenin tüm dünyada şiddeti önlemeyi amaç edindiğini ve sadece kadınlara değil şiddet gören her kesimi içine alan bütüncül tedbirler içerdiğini söyledi.”

Ordu Barosu Başkanlığına aday

Tatar ayrıca avukatlık mesleğinin son dönemde problemleri arttığın bu problemleri ülkenin gündemine taşımak adına Ordu Barosu Başkanlığı’na aday olduğunu belirtti.

İstanbul sözleşmesi, VERBİS’e kayıt zorunluluğu ve avukatların son dönemde karşılaştıkları sıkıntılara da değindiğimiz yayınımızı izleyebilirsiniz.

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?