Kapat

GPD: Teknolojinin tüm olanaklarından faydalanıyoruz

GPD Başkanı Aykaç, “Merkez operasyonlarımızı, olabiliyorsa evden çalışmaya yönlendirdik. Perakende, sahada olmayı gerektiren bir iş, ancak teknolojiden olabildiğince fazla faydalanarak çalışanlarımızın sağlığını koruma yönünde önlemlerimizi aldık.”

 GPD: Teknolojinin tüm olanaklarından faydalanıyoruz

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Yönetim Kurulu Başkanı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, GPD olarak 81 ilde ve 40 binden fazla satış noktasında, 425 binden fazla kişiyi istihdam eden bir dernek olduklarını belirterek salgın süresince canlarını tehlikeye atarak görevini sürdüren market çalışanlarına teşekkür etti. Coronavirüs sürecinde halkın ihtiyaçlarının karşılanmasını öncelikli görev edindiklerini anlatan Aykaç, "Tüm süreçlerimizi, çalışma şekillerimizi, tedarik zincirimizdeki tüm halkaları bu yönde gözden geçirip gerekli önlemleri aldık. Bununla beraber çalışanlarımızın sağlığı ve dengeli çalışma koşullarını sağlamak amacıyla da tedbirlerimiz oldu. Bu süreçte çalışanlarımızın canla başla çabaları, ihtiyaçları sağlamak için gösterdikleri fedakarlıklar bizim olduğu kadar halkımızın da takdirini kazandı. Çalışanlarımızın yorgunluklarını gidermek, dengeli çalışmalarını ve virüse karşı kendi korumalarını sağlamak amacıyla çeşitli önlemlerimizi hayata geçirdik." diye konuştu.

Çalışanlarının sağlığını korumayı öncelik edindik

Salgının ilk günlerinden beri çalışanlarının sağlığını korumayı öncelik olarak belirlediklerini ifade eden Aykaç şunları söyledi; “Merkez operasyonlarımızı, olabiliyorsa evden çalışmaya yönlendirdik. Perakende, sahada olmayı gerektiren bir iş, ancak teknolojiden olabildiğince fazla faydalanarak çalışanlarımızın sağlığını koruma yönünde önlemlerimizi aldık.Dernek olarak en başından beri Sağlık Bakanlığı'mızın ve Bilim Kurulu'muzun önerilerini dinledik, önlemlerini uyguladık. İlk günlerde maske ve eldiven kullanımına dair çok farklı görüşler dolaşıyordu. Bilim Kurulu'muza hızlıca başvurduk, aldığımız cevaba göre hemen önlemlerimizi aldık. Maskenin sağlıklı kişi tarafından değil, hastalığı bulaştırma riski taşıyan kişi tarafından kullanılması gerektiği yönündeki bilgilerle beraber, özellikle kasiyer arkadaşlarımızın müşterilerle çok yakın temasta bulunduklarından maske ve koruyucu kullanmaları önerildi."

Personel sıkıntısı yaşanıyor

Aykaç, "Şu aşamada önemli seviyede ilave personel alımlarımız oluyor. Gıda perakendeciliğinde e-ticaret oranı, diğer perakende kategorilerine göre bir miktar geriden gelmekteydi. Ancak 'evinizde kalın' çağrısına uyan çok sayıda vatandaşımız, gıda ve temel ihtiyaç maddesi alışverişlerini de dijital ortamdan sürdürme yoluna geçti. Üyemiz modern gıda perakendecilerinin bu kanaldaki sağlam altyapıları sayesinde önemli sıkıntı yaşamadığımızı söyleyebiliriz. E-ticaret kanalında bu döneme özgü aşırı talep artışından kaynaklı bir miktar personel sıkıntısı yaşandığını söyleyebiliriz. Üyelerimizin hemen hemen hepsi önemli personel alımına gittiler. Bu arada, virus sebepli kapanan yine GPD üyesi gıda servis zincirlerinin çalışanları, üyelerimiz arasında sağlanan dayanışma ile marketlerde istihdam edilmeye başlandı. Bu süreçte kimsenin işsiz kalmaması, istihdamımızın düşmemesi için tüm üyelerimiz ellerinden gelenin fazlasını yapıyor, yapmaya da devam edecek." dedi

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?