Kapat

 ‘Beklenti Endeksi’ 45 ayın en düşük değerinde

Hazır Beton Endeksi’nin 2020 Mart Ayı Raporuna göre, ‘Beklenti Endeksi’, endeksin uygulanmaya başlandığı 45 ayın en düşük değerine geriledi.

  ‘Beklenti Endeksi’ 45 ayın en düşük değerinde

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Hazır Beton Endeksi’nin 2020 Mart Ayı Raporu’nu açıkladı. Rapora göre Faaliyet Endeksi’nde hızlanma görülmekle birlikte Beklenti Endeksi, endeksin uygulanmaya başlandığı 45 ayın en düşük değerine geriledi.  Güven Endeksi’nde ise ciddi bir düşüş meydana geldi.

Beton faaliyetlerindeki hızlanmanın önümüzdeki dönemde ortadan kalkacağını beklediklerini ifade eden Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, ‘’ Mart ayındaki hızlı beton dökümünü bayramlardan önceki sürece benzetebiliriz. Beklenti endeksimizdeki tarihi düşüş, inşaatın uzun dönemli bir durgunluğa hazırlandığını bize göstermektedir. İnşaata girdi sağlayan diğer sektörlerden farklı olarak ihracat imkânı olmayan, bu yönüyle bütünüyle iç pazar odaklı çalışmak durumunda olan, inşaattaki daralmadan ilk etkilenen sektör hazır beton sektörüdür. Sektörde 18 aydır süregelen bir geriye gidiş sonrasında, beklentilerin pozitife döndüğü anda COVID-19 salgınının ekonomik etkileri ülkemizde derin olarak hissedilmeye başlanmıştır. COVID-19 salgınından ilk aşamada ve doğrudan etkilenecek imalat sanayi sektörlerinin başında yer almaktayız. Bu kapsamda nasıl ki inşaat sektörü mücbir sebep içerisinde değerlendirilmişse, ona girdi sağlayan en temel sektör olan hazır beton sektörünün de bu kapsamda değerlendirilmesi sektör için büyük önem arz etmektedir. Bu konuda sektörümüzün mücbir sebep içerisinde değerlendirilmesine dahil edilme talebimizi Hazine ve Maliye Bakanlığımıza ilettik.” dedi

 

 

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?