Kapat

Talep çok araç yok

​​​​​​​​​​​​​​Fatih Otomotiv Satış Müdürü Fatih Ünal, yeni normalleşme adımları ile birlikte sektörün hareketlenmeye başladığını ancak piyasada sıfır olmamasının bu hareketlenmeyi yavaşlattığını belirtti.

 Talep çok araç yok

Hareketlenen piyasa sıfır araç engeline takıldı

Pandemi sürecinin olumsuz etkilerinden kurtulup yeniden canlanmaya çalışan sektörlerden biri de otomotiv sektörü. Koronavirüs salgını üretimden satışa, 2. el piyasasından satış sonrasına tüm alanlarda sektörü sarstı. Özellikle Şubat ayı ortasından başlayarak Nisan ayı sonuna kadar tüm dünyada üretimin durması, satışların durma noktasına gelmesi, servis hizmetlerinin mecbur kalınmadıkça ertelenmesi, otomotiv sektöründeki tüm firmaları ekonomik olarak gerçek manada zorladı. Yeni normalleşme adımları ile kısa vadeli beklentiler çok olumlu olmasa da salgında ikinci dalga yaşanmaması durumunda uzun vade de beklentiler olumlu. Fatih Otomotiv Satış Müdürü Fatih Ünal, normalleşme adımları ile birlikte sektörün hareketlenmeye başladığını ancak şimdi de piyasada araç sıkıntısının baş gösterdiğini söyledi. Ünal, “ Sektör 3 aylık bir durgunluğun ardından tekrar hareketlenmeye başladı. Ancak araç bulunurluğunda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Fabrikaların pandemi sürecinde kapalı olmasından kaynaklı araç eksikliği ortaya çıktı. Bu durum 2. el fiyatlarının artmasına neden oldu. Şu an 2. el piyasası sıfırla yarışır duruma geldi. Bundan 6 ay önce 2. el değeri 80 bin lira olan araç bugün 150 bin liraları bulmuş durumda. Ancak önümüzdeki aylardan itibaren hareketlenmenin hissedilir ölçüde artmasını bekliyoruz. Çünkü araç bulunurluğu da artmış olacak” dedi.

Koronavirüs nedeniyle insanların toplu taşıma kullanmaktan kaçınması nedeniyle araç alımlarının artacağı yönündeki söylemlere katılmadığını belirten Ünal, “Bu durumun satışları etkileyeceğini düşünmüyorum. İnsanlar araç almayı düşünüyorlar fakat imkanlar buna el vermiyor. Ekonomik olarak zor bir dönem geçiriyoruz.” diye konuştu. NAZAN BEDİR/KARADENİZ EKONOMİ

 

 

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?