Kapat

Evrosan, Ordu’dan dünyaya makine satıyor

2011 yılında 3 ortaklı bir yönetimle kurulan Evrosan Makine, başta kuruyemiş olmak üzere kavurma, tuzlama, kıyma, eleme seçme bandı, püre makineleri imalatı ile sektörde faaliyet gösteriyor.

 Evrosan, Ordu’dan dünyaya makine satıyor

Ortadoğu, Asya ve Afrika'da kuruyemiş pazarındaki payını büyütmeyi hedefleyen Evrosan, yaptığı yatırımlarla kapasitesini  iki katına çıkardı.Ordu OSB’de 21 kişilik bir ekiple 4 kıtaya ihracat yapan şirket ,dünya çapında bir firma olmak istediklerini fakat yer bulamadıklarından dolayı genişleme ve  büyüme anlamında zorlandıklarını ifade ediyor.

Yaptıkları AR-Ge çalışmalarıyla rekabet güçlerini artırdıklarını ve sektöre yön veren güçlü bir firma olduklarını dile getiren Evrosan Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erol Akbulut, “Evrosan makine olarak anahtar teslim, tesis üretimi yapıyoruz,başarılı bir ekiple birlikte hızlı, eksiksiz ve kesintisiz hizmet sağlayarak müşterilerimizin talep ettiği ürünleri kısa sürede teslim ediyoruz. Yapılan tüm makinelerin tasarımları firmamıza özgündür.Bunlardan bazılarının faydalı model ve endüstriyel tasarım patentleri de bulunmaktadır. ABD, Meksika, İsrail, İran, Cezayir, Polonya, Rusya, Hırvatistan, Gürcistan, Makedonya, Vietnam, Hindistan, Türkmenistan, Etiyopya gibi ülkelere  ihracat gerçekleştiriyoruz. Artan müşteri taleplerine yeni yatırımlarla cevap vermeye çalışıyoruz ve bu anlamda kapasitemizi iki katına çıkardık. Yeni yatırım planlarımız her zaman var ancak OSB’de yaşanan yer problemi nedeniyle yer bulma konusunda sorunlar yaşıyoruz’ ’diye konuştu.

Türk kuruyemişlerin dış pazarda sevilmesi sektöre olumlu yansıyor

Türkiye’nin dünya ’da lider konumunda olduğu fındık ve kuru meyveler gibi ürünlerin  dış pazarda olumlu nefaset ve kalite algısının bulunması sektöre olumlu yansıdığını belirten Akbulut,Türkiye’nin tarım-gıda zincir ekonomisi içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. ’Gıda sanayinin büyümesi ve rekabet gücünü artması ülke ekonomisine doğrudan olumlu katkı sağlıyor. Ülkemiz fındık, incir, kayısı ve üzüm gibi birçok ürünün dünya’daki ana üretim merkezi konumunda. Kuruyemiş ihracatında dünyada ABD ve Hindistan’ın ardından 3. sırada yer alıyoruz. Kuru meyvelerde ise lider konumundayız. Söz konusu ürünler aynı zamanda iç pazarda da geleneksel olarak tüketimi yoğun olan ürünler. Dolayısıyla, kuruyemişlerin Türk ticaret hayatındaki önemi büyük. Fakat  tarımsal üretimde miktar, kalite ve fiyatlar açısından sektörün ihtiyaçları göz önüne alınarak sürdürülebilir üretime dayalı bir gelecek planı oluşturulmalıdır. Bu hem kuruyemiş sanayisine hemde başka sektörlere fayda sağlayacaktır.’’

Ekonomik Gelişmeler Belirsizliğe Yol Açıyor

Ülke sanayicisinin yatırım yapmak istediğini ancak ekonomide yaşanan dalgalanmaların iş dünyasını ve yatırımcıyı tedirgin ettiğini kaydeden Akbulut şöyle konuştu; “Bu durum belirsizliğe ve yatırımları ertelemeye yol açıyor. Ülkemiz ekonomisi uzun zamandır, yüksek enflasyon, yüksek döviz kuru ve faiz kıskacında. İş dünyası olarak yapısal reformların yapılarak yatırım ortamının sağlanmasını üretim ekonomisine geçmemizin yararlı olacağı düşüncesindeyim. Şuan ki tablo  2022 yılının zor geçeceğini gösteriyor.’’

Asel GÜRSOY / KARADENİZ EKONOMİ

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?