Kapat

Safi Holding’ten hız kesmeyen yatırımlar

Temelleri madencilik faaliyetleri ile atılan daha sonra da yer altı madenciliği ve hafriyatçılık ile adını duyuran Safi Holding, Türkiye'nin en büyük kömür tüccarı olarak anılıyor. Holding, zaman içinde bünyesine kattığı Safi Deniz Hizmetleri, Safi Gayrimenkul ve Yatırımları, Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği, Çorum Şeker Fabrikası ve Espadon Turizm ve Yapı Endüstrisi gibi şirketlerle gücünü kanıtlamakla kalmayıp ileriye dönük yatırımlarını da hız kesmeden sürdürmesiyle dikkat çekmektedir. Holding’in yeni yatırımı Safiport Derince Limanı’nda olacak.

 Safi Holding’ten hız kesmeyen yatırımlar

Safiport Derince Limanı’nda 300 milyon dolarlık yeni yatırıma ilişkin bilgiler veren Safi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Safi, ilk etapta iki bin kişiye istihdam yaratacak olan bu yatırım sonrasında hedeflerinin 15 bin kişiye iş sunmak olduğu söyledi. Özelleştirme kapsamında 2015 yılında işletme hakkını 39 yıllığına devraldıkları Safiport Derince Uluslararası Limanı'nda bugüne kadar 200 milyon dolarlık yatırım yaptıklarına işaret eden Safi, 300 milyon dolarlık yeni bir yatırımın daha startını verirken "İki yılda bitecek bir yatırımla limanın değeri 1 milyar doları geçecek. Şu an Körfez'de en büyüğü olan ve Türkiye'de ilk üçte olan limanımız birinci sıraya çıkacak" diye konuştu.

Tarıma özel ilgi

Üç yıl önce özelleştirmeden satın aldıkları Çorum Şeker Fabrikası'nda da yatırımların devam ettiğini söyleyen Safi, bölgede iki bin 800 çiftçiyle çalıştıklarını vurgulayarak tarımsal alana verdikleri öneme de dikkat çekti. Safi, "bu yıl çiftçilerimize 450 milyon lira ödeme yaptık. Biz devletimizin işletmelerini alıp büyütmeyi seviyoruz. Oraya da 150 milyon lira yatırım yaptık, 100 milyon TL'lik bir yatırımımız daha var. Şekerin çok stratejik bir sektör olduğunun farkındayız. Ayrıca tarım Türkiye'nin odaklanması gereken bir sektör. Bu alanda yatırımlarımız devam edecek. Türkiye'nin cari açığını azaltacak bir proje üzerinde çalışıyoruz. Şeker fabrikasında ihracatçı konuma yükseldik. Suriye, Irak, Gürcistan ve Afrika pazarına ürün satıyoruz. Avrupa'ya da satmak istiyoruz. Bu yıl 20-25 milyon dolarlık ihracat hedefliyoruz” dedi. HABER MERKEZİ

 

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?