Kapat

BDDK'dan 'manipülasyon' düzenlemesi geliyor

 BDDK'dan 'manipülasyon' düzenlemesi geliyor

BDDK finansal piyasalarda manipülasyon, yanıltıcı işlem ve uygulamalarına ilişkin yönetmelikte değişikliğe hazırlanıyor. .

BDDK, piyasalarda "ucu açık" bir düzenleme olduğu ve suçun kapsamının net olmadığı için tedirginlik yarattığı gerekçesiyle ciddi eleştirilere neden olan finansal piyasalarda manipülasyon, yanıltıcı işlem ve uygulamaları belirleyen yönetmelikte değişikliğe hazırlanıyor.

Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak döneminde hayata geçirilen bu düzenleme, bir çok bankacı ve analist tarafından "yoruma açık" maddeler içermesi nedeniyle aralarında döviz işlemlerinin de olduğu standart bir çok işlemi de kapsayabileceği endişeleriyle eleştirilmişti.

Bankalar da bu düzenlemenin ardından manipülasyon nedeniyle suçlanma riskini azaltmak amacıyla çalışanlarına yönelik iletişim sınırlamaları uygulamış, bazı bankalar çalışanlarının medyada yer alabilecek açıklama ve yorumlarına da sınırlama getirmişti.

Reuters'a bilgi veren beş kaynak BDDK'nın bu düzenlemesiyle ilgili yönetmelik üzerinde bir çalışma yaptığını belirttiler. Düzenleme ile ilgili yönetmeliğin AB'ye uyumlu hale getirilmesi, ucu açık ya da yoruma açık bir madde kalmaması planlanıyor.

Kaynaklar bankacılık sektörünün konu hakkındaki görüşlerini ekonomi yönetimi ve/veya ilgili kurumlara iletirken, düzenlemede "tedirginlik yaratan" ve "uygulamada soruna neden olan" unsurların ortadan kaldırılması planlanıyor.

Yönetmelik olarak uygulamaya alınması planlanıyor

Öte yandan kaynakların verdiği bilgilere göre düzenleme büyük ihtimalle yasa değişikliğine ihtiyaç duymayacağı için yönetmelik olarak uygulamaya alınacak.

BDDK, finansal piyasalarda manipülasyon, yanıltıcı işlem ve uygulamaları belirleyen yönetmeliğini 2020 yılı Mayıs ayında Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Söz konusu düzenlemede Bankacılık Kanunu'nun 76/A kapsamına giren manipülasyon ve yanıltıcı işlem ve uygulamaları 11 madde ile belirlenmişti.

Reuters'a bilgi veren bir ekonomi yetkilisi , "BDDK'nın geçen yıl yaptığı finansal piyasalarda manipülasyon, yanıltıcı işlem ve uygulamaları belirleyen yönetmelik üzerinde bir çalışma yapılıyor. Bu çalışmada tedirginlik yaratan ve uygulamada soruna neden olan bazı düzenlemelerde değişikliğe gidilmesi gündemde" dedi ve ekledi:

"BDDK'nın yaptığı çalışma kapsamında öncelikle yapılacak değişiklik için bir kanuna ihtiyaç duyulmadığı sadece yönetmelikle ortaya çıkan sorunun aşılabileceği kanaati oluştu. Rahatsızlık yaratan bu düzenleme ile ilgili ortaya çıkan sorunun giderilmesi için BDDK diğer kurumlarla ve sektörle irtibatlı şekilde bir çalışma yürütülüyor."

BDDK konuya ilişkin bir yorum yapmadı.

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?