Kapat

ABD'ye oluyor?

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 ABD'ye oluyor?

Sağduyu sahibi herkes iliklerine kadar titremiş olmalı... Bu ülkenin ‘’başı‘’ olan kişi, ülkenin insanına  ‘’Gidin parlamentoyu basın,yasal seçim sonuçlarını iptal ettirin‘’şeklinde bir çağrı yapıyor.

Kenan MORTAN

Sağduyu sahibi herkes iliklerine kadar titremiş olmalı...

Bu ülkenin ‘’başı‘’ olan kişi, ülkenin insanına  ‘’Gidin parlamentoyu basın,yasal seçim sonuçlarını iptal ettirin‘’şeklinde bir çağrı yapıyor.

Çağrı yankılanıyor, silahlanmış  bir güruh insan, ABD Parlamento Binası‘nı basıyor, 4 kişinin ölümüne neden oluyor.

‘’Baş‘’ bu olayları Beyaz Saray’da tv’dan naklen izliyor.

Bu olup bitenler nedir?

ABD, demokrasisi dünyada en köklü olmakla öğünür.

Ama aynı ABD,dünyanın nerdeyse ‘’gelir dağılımında en eşitsiz ‘’ ülkesidir.Zenginlik,75.000 ailenin elinde toplanmıştır. 250  yıllık  demokrasinin vardığı nokta budur...

İşte bu noktada ‘’halk davukluğu‘’ yaparak  bu korkunç adaletsizliği göz ardı edecek bir insana ihtiyaç vardı, Trump bu küllerden doğdu. 

20.yy’ın en büyük tarihçilerinden biri olarak anılan Eric Hobsbawn, 1936‘da yayınladığı  ‘’Kısa 20. Yüzyıl ‘’ adlı eserinde çok  önemli bir kavram benzeşmesine değinir  ve ‘’Totaliterizm olarak anılan şey, bir kavram olarak popülizm anlamına gelir‘’der.

Nobel İktisat Ödülü sahibi Profesör Paul Krugman geniş bir optikten baktığı yeni çalışması ‘’Arguing With Zombies ‘’ adlı kitabında, dikkat çekici saptama yaparak  diyor ki :

-Gelirin küçük bir elde toplanması, paylaşan toplum ilkesini bir yana itti, öfkeli bir kalabalığın doğmasına  neden oldu. Eşitsizliği  inkar eden, sağlıklı tartışmayı ortadan kaldıran bir gündeme ihtiyaç vardı,bu da popülist lider tipini ve korku/hınç eken ve sürekli gündem değiştiren bir muhafazakarlığı  doğurdu.

Krugman‘ın  ‘’Bait-and-Switch Strategy‘’ (Önce  Vaat Et, Sonra Sıvış Git ‘’adını  verdiği  bu strateji, radikal yeni muhafazakarlığın gelişme biçimini anlatıyor. 

Prof.Krugman,‘’azgın‘’yeni muhafazakarlığın Bush döneminde ‘’Neo-Con‘’larca başlatıldığını yazıyor. 

Gündemin çarpıtılması/güncel gerçeklerin tepe taklak edilmesi /efsanelere tapındırma/ komplo teorileri /paranoyalar,bunların hepsi, totaliterizm özlemli  radikal muhafazakarlığın kullandığı yaygın araçlar.

Habsbawn,kapitalizmin 20. yy.’ın son çeyreğindeki krizlerini  ‘’Krizlerle Dolu 10 Yıllar‘’ sözcükleriyle  niteler.90‘lı yıllardaki bu süregen  krizlerle  birlikte yükselişe  geçen  bu yeni muhafazakarlık, en az  çeyrek yüzyıldır  aramızda sinsi bir biçimde kol geziyordu,şimdi iyice açığa çıktı.

İşin‘’ilk‘’gong vuruşunu G.Bush yaparak,bu  olayın temelini atmıştı. Trump ise en arlanmaz /en patavatsız /en büyük yalan makinesi olarak, bu örtük totaliterizmi pekiştirmek istedi. 

Şimdi Trump-üstelik muhtemelen azledilmiş  ve mahkum edilmiş olarak- bu başkanlık görevini bırakıyor  ama ‘’Trumpizm yaşıyor’’ ve yaşayacak ta...

Zira‘‘gazino kapitalizmi‘’ne dönüşmüş olarak tek işleyiş ölçüsünün yükselen/düşen borsaların olduğu  bu sistemde sorun, ekonominin yaratılan refahı bölüştürmemesi. 

Başkan J.Biden bu gündemin farkında....

Geleneklere uymayarak ciddi bir teşvik planını yemin töreninden 1  hafta önce kamuoyuna  açıkladı,ancak  olayın çok daha derinlere uzanan sistem yaklaşımları gerektiriyor, sistemin sıkıntısı ‘’yetersiz teşvik’’ ve ‘’ yüksek vergilendirme’’değil.

Beyaz  derililerin siyah derili ile kucaklaşmadığı, sarı derililerin vatandaşlık almakta zorlandığı, ‘’%50-%50 Bölünmüş’’ bir toplumla karşı karşıyayız.

Yüzde 50’nin kökleşmiş bu öfkesi ile beslenen bu   radikal muhafazakarlık, kök salmak için başkaca hamleler de yapacak, bunda kimsenin kuşkusu olmasın. (km/16.01)    

 

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?