Kapat

 ABD‘nin ZENCİSİ OLMAK...

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
  ABD‘nin ZENCİSİ OLMAK...

ABD ‘nin zencileri isyanda, ülkenin her yerinde, insan yaşayan her yerleşiminde...

Kenan MORTAN

ABD ‘nin zencileri isyanda, ülkenin her yerinde, insan yaşayan her yerleşiminde...

Faşist kurşunların kurbanı olarak öldürülen Abdi İpekçi onlar için ‘’ kara derilililer ‘’ ifadesini kullanırdı. Yeni deyimse‘’Afro Amerikalı’’.

Köle ticaretiyle satıldıkları ABD topraklarında 200 yıldır bir ‘’ hiç ‘’ler, şimdi bu kalkışma ile ‘’ özne ‘’ olduklarını duyuruyorlar.

Olayların çıkış noktası, 25 Mayıs’ta bir yarı-işsiz bir Afro Amerikalı olan Geerge Floyd’un bir polisçe hunharca ağır ağır öldürülmesiyle başladı.

Önce ABD, sonra dünyanın hemen tüm merkezleri  ‘’ırkçılığa karşı‘’  o günden bu yana ayakta. Irkçıların heykelleri birbiri ardında yerle bir ediliyor.

Hemen her ülke, olayın salt ABD değil, ırkçılığın ve ayırımcılığın kendi içlerinde de yaşandığını fark etti.

Sesler yankı yaptı...

Almanya Şansölyesi Bayan Merkel ‘’Kendi sokağımızı süpürmenin günü geldi‘’ dedi.

ABD‘de zencilerin hane halkı geliri, beyaz hanelerinin sadece onda biri.İşsizlik oranıysa, beyazların  2 katı. Hapisteki zenci sayısı beyazların kat be kat üstü..ABD şirketlerinde zenci yönetici sayısı ise  toplamın sadece % 3’ü.

Bu oranlarda son 25 yılda hiç bir iyileşme yok!   

Ve ayırımcılık ile yoksulluk atbaşı gidiyor...

’’Yoksulluk Çizgisi’’  altında yaşayanlar için artık  ‘’yoğunlaşmış yoksulluk‘’ deyimi kullanılıyor.

Beyazlar – zenciler arasındaki farklılaştırılmayı ölçen  ‘’Disimilation İndeksi’’  1970‘de % 93‘ü gösteriyordu, günümüzde ise bu % 70. Farklılaşma azalsa bile yaşama alanları, okulları, hatta hastahaneleri bile ayrı.

Çark kırılmıyor, kırılamıyor...

Bu kez ki kalkışma, ABD şirket dünyası üstünde ‘’derin‘’ etki yarattı.General Motors‘un  ilk kadın  genel müdürü Marry Barra   bir duyuruyla ‘’Irkçılık bünyemizde  hiç bir biçimde  hoşgörülmeyecek”dedi. Bir çok büyük ve ünlü şirket bu duyuruya katıldı. Economist dergisinin 13 Haziran tarihli sayısının kapağı  ‘’Başkaldırının Gücü‘’ oldu.

 

                                          X

Kara derili lider Martin Luther King 1967‘de ‘’ Amerika bu kızgınlığımızın boş yere oluşmadığını anlamalı. ABD gündemini erteledikçe biz de insan olduğumuzu hatırlatacağız‘’ diyordu.

Evet, tüm sorunları insan olmak...

Zenci, beyaz, sarı ırk, ya da Türk / Laz /  Kürt,  günümüzün sorunu insan yerine konulmak değil mi?  

 

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?