Kapat

Alman Yeşiller'i iktidar yolunda

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 Alman Yeşiller'i iktidar yolunda

Geçen hafta  Alman Yeşiller Partisi bir kadını Eylül’deki seçimler için Başbakan  adayı   gösterdi. 1980 doğumlu  Bn. Baerbock seçilirse,  Almanya’yı yöneten  ‘’en genç ‘’ insan olacak.

Kenan MORTAN

Geçen hafta  Alman Yeşiller Partisi bir kadını Eylül’deki seçimler için Başbakan  adayı   gösterdi. 1980 doğumlu  Bn. Baerbock seçilirse,  Almanya’yı yöneten  ‘’en genç ‘’ insan olacak.

Yeşiller‘in  137 sayfalık seçim programını okuduğumda ‘’Ne kadar Söz Varsa Düne Ait,Yeni Şeyler Söylemek Lazım ‘’diyen Mevlâna‘yı anımsadım.

‘’Ey Almanya ! Bunun İçinde Her Şey Var ! ‘’diyen bu Program neden farklı ?

Her siyasal partinin  seçimler öncesi bir ‘’program ‘’ hazırlar,usuldendir. Ama ‘’sıfır  zemin üstüne  yeniyi inşa‘’ çok ender olur.

Almanya’nın 2. Savaş  sonrası  Prof. Müller – Armack‘ın kaleme aldığı ‘’Sosyal Piyasa Ekonomisi ‘’ programı bu türdendi. Sonrasında  Prof. Erhard bunu  bir ‘’ Almanya Mucizesi ‘’ne dönüştürdü.

Yeşiller iddialı : Programlarını   ‘’Yemyeşil  Sosyal Piyasa  Ekonomisi ‘’ olarak lanse ediyorlar.

İklimde hedef,  yaşam kalitesinin  yenilenebilir enerjiyle yeni bir öz kazanması. Yeni  bir Karbon Vergisi konuyor, nükleer enerjisinden 2022‘de, kömürden de  2030 ‘da çıkılıyor. Bir içimlik plastik bardaklar ortadan  kalkıyor,ücretsiz temiz  içme suyu sağlanıyor.

‘’Geleceğin  Ekonomisinde Yol Almak ‘’ başlıklı  bölümde, IT sektörünün  arsız  devlerine  % 25 asgari vergi konuyor, öldürme amaçlı şirket  satın almaları  yasaklanıyor.   

Start-up‘lar ise soluk alacak : Onlar  için 25.000 Euro işletme  sermayesi, hibe olarak  tahsis ediliyor. İçinde yer alacakları  ‘’yeni nesil  organize sanayi  bölgeleri’’ oluşturuluyor.Sosyal girişimcilik ve kooperatifçilik güçlendiriliyor.Algoritmaların  saydamlaştırılması esas oluyor. Vergi basamakları arttırılıyor, % 2’lik  bir  Servet Vergisi  geliyor.

Asgari ücret  saattte 12 Euro’ya çıkarılıyor. Kadın ve erkek ücretleri eşitleniyor.Konutta oturma hakkı  Anayasal bir hak oluyor ( Halen 700 bin insan evsiz-barksız ).Kiraların  yıllık artış oranı % 2.5 ile sınırlandırılıyor.Otoyolda hız yasağı geliyor,kitle taşımacılığı güçlendiriliyor,bisiklet yolları tüm ülkeye yaygınlaştırılıyor. Okul öncesi eğitim için  tam gün  uygulaması geliyor.Çocuklar için asgari ücret  hakkı konuyor.

‘’Büyüme’’ kavramı yerini ‘’ Yaşam Kalitesi ‘’ne bırakıyor.  

Seçme hakkı 16‘ya düşürülüyor.Her türden azınlık topluluğuna ve tüm dinlere  koruma güvencesi veriliyor. Din adamlarının Almanya’da eğitilmesi koşulu geliyor. Kilise-devlet ilişkisi daha da laikleştiriliyor.

Devlet bütün bunların ötesinde ‘’ öğrenen devlet ‘’ oluyor.

Avrupa Parlamentosu güçlendiriliyor, BM  Güvenlik Konseyi yapısı yenileniyor.

Hiçbir ‘’baskı grubu‘’ etkisinde  kalmadan hazırlandığı  anlaşılan bu Program,  Yeşiller‘e  26 Eylül ‘de iktidar yolunu açarsa, bununla  yeni bir ‘’ Avrupa Yaprağı ‘’  açılacak,bu kesin.

Konu, kanımca bir seçim  programı  değil !

Gündemin özü ,baskı gruplarının etki alanında  kalmadan, özgürce, yüreğinin seni  götürdüğü yere kadar  gidip, insana geleceklerini hep birlikte inşa hakkı vermesi...

‘’ Vitamin İğnesi ‘’ adını verdikleri  Yeşiller Seçim Programı işte bu cinsten, insan yüreğini pırpırlandırıyor...

Başbakan Adayı Bayan Annalena  Baerbock,  bu özgür yüreğini  koru ,’’ başka ihsan istemem ‘’.  

(km /01.05)

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?