Kapat

En Büyük Sorun :Küresel ısınma...

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 En Büyük Sorun :Küresel ısınma...

12 Aralık, Paris İklim  Anlaşması‘nın imzalanmasının  5. yıldönümüydü....

Kenan MORTAN

12 Aralık, Paris İklim  Anlaşması‘nın imzalanmasının  5. yıldönümüydü....

Nobel İktisat Ödülü sahibi Paul Krugman,  ‘’Tüm dünya   sorunları  bir yana, iklim dengesizliği  bir yana ‘’ diyor son  kitabında.Danimarka bu   sözlerin yerindeliğini doğrularcasına  örnek bir karar  alıyor. Buna  göre, bu ülke Kuzey Denizi‘ndeki  tüm petrol ve doğal gaz aramalarını  durduruyor.Kısacası, altın yumurtlayan tavuğunu  kesmeye karar veriyor. Bununla kalmıyor, aynı hafta yeni bir İklim Yasası benimsiyor. ‘’2050 ‘de İklim İklim ‘’ hedefiyle  bu alanda  ‘’örnek ‘’ bir   dünya lideri olmayı amaçlıyor.

Bütün bu örnek kararlar kuşkusuz  mikro küçük  dünyayı ve birey davranışlarını da  etkiliyor :   Aynı ülkede, Taastrup‘da  7.000 m2 lik   ve 14 katlı dikey  tarlalar üstüne kurulu  ülkenin en büyük  dikey  tarım girişimi için ‘’start‘’ düğmesine basılıyor. Girişimin  özelliği şu : Pestisit  ve haşere ilacı kullanılmayacak  ve  % 95 su tasarrufu sağlayacak.

Bu küçücük örnek bile küresel ısınmaya karşı  önlem  alınabileceğini gösteriyor.

ABD ‘nin  yeni başkanı  Biden‘in   ‘’ Yeşil Yeni Düzen ‘’ ( Green New Deal )  programı  bu anlamda çok umut verici. Yaklaşık 1.5 Trilyon $ lık bir harcamayla  yenilebilir enerji için teşvik programı benimseniyor.Etkisi, sanayinin  yeşil endüstriye yönelmesi  halinde  ritmini bozmadan    yaşamayı   anlaması olacak.Evet, kapitalizm küresel ısınmaya  ‘’ dur ‘’  diyecek  yenilebilir  enerjinin  öncelikle ‘’ rüştünü  ispatlaması ‘’ nı istiyor / bekliyor.Bunu  Yeşil Yeni Düzen ile anlaması söz konusu.

Bunlar işin umut veren gelişmeleri....

Ama geçtiğimiz  hafta 11.000 bilim insanının  imzasını yaşıyan yeni bildirgesi  yokoluşumuzun hızlandığı sinyalini veren ‘’olumsuz ‘’ bir çığlıktı.

Birleşmiş Milletler (BM ) raporuna  göre, küresel ısınma sürüyor ve bunu azaltmak için  en zengin  % 1 ‘in karbon salınımını  azaltması şart. Çünkü  onlar sadece  dünyanın  % 1 olarak  en yoksul  % 50 ‘nin  yol açtığı karbon emisyonunun  2 katını harcıyor.

BM ‘nin  genel sekreteri A.  Guterres’in  tüm dünya ülkelerine ‘’ iklim olağanüstü hali ilan etme ‘’ çağrısı yapması  çok anlamlı.

Bakınız: Son 6 yılın rekor düzeydeki kış sıcakları, 2020 ‘de yine ‘’egale ‘’ edilecek.

Dünya Meteoroloji Örgütü ‘nün  2021 ajandasında yer alan 13 fotoğrafın 6 ‘sının  doğa ve iklim  tahtibatını  görüntülemesi zaten her şeyi  anlatmıyor mu ?     

Paris İklim Anlaşması’nı parlamentosunda onaylamayan 7 dünya ülkesinden  birinin Türkiye  olması,  insanın içini acıtıyor, söylenecek söz bırakmıyor....          

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?