Kapat

Japonlar ,Yeşiller ve  Nükleer  Enerji... 

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 Japonlar ,Yeşiller ve  Nükleer  Enerji... 

İki hafta  öncesi  Japonya’daki Fukushima  Nükleer  Faciası‘nın 10. yıldönümüydü.New York Times  gazetesi  faciayı 19.000 ölüm , 100.000 evsiz ve  200 Milyar $’ lık zarar olarak açıkladı,bu işin salt maddi yanı, ya yaslı yürekler ?

Kenan MORTAN

İki hafta  öncesi  Japonya’daki Fukushima  Nükleer  Faciası‘nın 10. yıldönümüydü.New York Times  gazetesi  faciayı 19.000 ölüm , 100.000 evsiz ve  200 Milyar $’ lık zarar olarak açıkladı,bu işin salt maddi yanı, ya yaslı yürekler ?

Evet bu santral durdu, Japonya afalladı, bir çok  nükleer reaktörü  devre dışı kaldı, hatta şaşılır bir şey  ama  Japonya yenilebilir enerjiye yöneldi.

Ama ya dünya ?

Sadece bir Çin,  son 10  yılda nükleer kapasitesini 4 kat arttırdı,halen 16 yeni reaktör inşa ediyor.

Geçen Pazar  yapılan Almanya’daki bir eyalet seçimi bu nedenle  önemli...

Ülkenin sanayi kalbi olan  11 milyonluk Baden- Württemberg  eyaletindeki seçim sonucunda  Yeşiller  % 32 ile koalisyonun  sürekleyici gücü olarak  ‘’ vize ‘’ aldı.

Neden  ve nasıl ?

Yeşiller, bu eyaletde  10 yıldır CDU ile   koalisyon yapıyor. Başbakanı, Yeşiller Partisi’nden W.Kretschmann, 68 kuşağından, ama günümüzde partisinin gerçekçileri için  kullanılan sözle  ‘’Realo’’ kanadından. İlkesi çok yalın :  Yeşil bir  gündem  ancak yenilikçilik ve   büyümeyle içiçe ve  birlikte inşa edilebilir.

Kretschmann,  için işin  2 uygulama  ayağı var : İş ve üretim  dünyasına  sırtını değil, yüzünü  çevireceksin. İkinci   başlık , her  eylemi tabandaki insanla  birlikte yapacaksın. Bunun adını ‘’ İşitilir / görülür politika yapmak’’ olarak koyuyor.

Son 10 yılda Yeşilller  Koalisyonu, bu eyaletde bir  bio-çeşitlilik yasası çıkardı. Yenilebilir enerji kullanımını çok  ama çok  arttırdı.Bir ‘’ İklim Değişimi  Uygulama Planı’’ yürürlüğe koydu.Otomotiv sanayinin hemen tamamının yer aldığı, her 5 çalışandan 1’nin bu sektörde istihdam edildiği  bu eyaletde,  bu planı  otomotiv sektörü  temsilcileriyle   birlikte  ‘’ stratejik diyalog ‘’   yöntemiyle  gerçekleştirdi. Kendi sözleriyle  ‘’Bizim ikinci bir Detroit Olma Şansımız Yok ! ‘’. Otomotiv endüstrisi  bunun sonucunda çok hızlı bir elektrikli araca  geçiş programı benimsedi.

Yeşiller eliyle yaşamın her alanını  yeniden tasarımlamasının  Almanya’daki ilk örneği bu eyaletde yaşanıyor. Bununla  onlar,  bir ‘’ insani değişim‘’in mümkün olduğunu kanıtlıyorlar.

Yeşiller‘in Almanya’daki  Eylül  genel seçimlerinde  Yeşiller-CDU  arasında oluşabilecek bir koalisyonun güçlü ana  ortağı olmaları, iklime / doğaya / yaşama bakışı da değiştirebilecek.

Anlaşılan Japonya gibi  ‘’ bedel ödemeden‘’ de yaşama dönüş yapma şansı var, Yeşiller  bu  eyaletdeki  örnek çözümle  bunu bize kanıtlıyorlar.

İşin bu gözde izlenmesinde yarar var.

(km /20.03)

 

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?