Kapat

Trump'a patolojik bir bakış

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 Trump'a patolojik bir bakış

Lügat, patoloji için  hastalıklkar  bilimi diyor, aslında  bir derin  analiz. ARTE’nin  Trump’ın 4  yılı üstüne hazırladığı belgesel,  sadece görsel değil, yanısıra  hemen tüm azlettiği  danışman ve  bakanlarını konuşturmasıyla  tam bir belge şöleni.Küçük

Kenan MORTAN

Lügat, patoloji için  hastalıklkar  bilimi diyor, aslında  bir derin  analiz. ARTE’nin  Trump’ın 4  yılı üstüne hazırladığı belgesel,  sadece görsel değil, yanısıra  hemen tüm azlettiği  danışman ve  bakanlarını konuşturmasıyla  tam bir belge şöleni.Küçük notlar aldım,Trump’ın patolojisi  10  kolon üstüne oturuyor :    

ŞARLATAN....Şarlatan kelime anlamıyla  ‘’olmayan niteliklerle karşısındakini  kandıran dolandırıcı‘’. Şarlatan, değer  ve ahlak yoksunu olarak  her ortamda farklı bir yüz  ve  kalıp. Vaat eder, sonra yapmaz. Vaat etmez ama yapar gibi gözükür. Hepsi Trump’ın şahsiyetinde  fazlasıyla  gömülü.

 

KÖSTEBEK  GİBİ SIÇRAMA...  Köstebek bir yeraltı gezgincisi, nereden gireceği, nereden çıkacağı belli değil, insan köstebekleşirse  ‘’ mental devamlılık ‘’ zincirini koparır,artık onun yaşam gündemi yoktur. O yapay gündemlerle çevresini zıvanadan çıkarır,onlar  neyin ne olduğunu anlamaya çalışırken, o kendi gündemini uygular.Trump, Suriye’yi bombalama ve Kuzey Kore ile barışma konularında işte  böyle  bir köstebekti.

 

HEM MEGALOMAN, HEM de NARSİST... Megaloman, kendini çok büyük gören. Bu yüzden  dilimizde ‘’ megolomaniye tutulmuş ‘’ sözü var.  Kanımca Trump‘ta bundan fazlası  ‘’üstünlük duygusu ile yatıp kalkan  bir kişilik bozukluğu ‘’ olan narsist  bir yapı da mevcut.O salt kendine aşık ve bir yeryüzü  tanrısı zannında. Freud’un ‘’ libidonun egoyu yönetmesi ‘’ hali, Trump‘ta ne denli geçerli bilmiyorum. Ama  3 kez  atom bombası kullanmaya kalkışması, ultra-narsist olduğunu gösterir.Bu tiplerin  son kertede  paranoya  yaşaması ve saldırgan olmasını Trump’ta fazlasıyla  yaşadık, demek ki  o da ‘’son aşamada’’ idi. Bundan sonra da   güç kaybı ve çöküş aşaması gelecek,2024’te yeniden aday yapılmazsa bunu yaşayacağız. 

 

GİZLİ  GÜNDEMLİ... Bu  tür narsistlerin  kendilerine tapınırken, sağa-sola saldırırken salt güdüleri değil eksik olan akılları da onlara eşlik eder. Bu  ‘’eksik akıl ‘’  kuşkusuz  bir gizli gündemin takipçisidir, bir yeri yakacak, bir yeri yıkacak ya da birilerini yok edecektir.Trump‘ın azlettiği bakan  ve  danışman sayısına bakın.  

 

SINİFÎ DAYANIKLI...Popülist dekor içindeki aslı  faşist-zalim tipler kendilerini  tanrılaştırırken,  mutlaka besledikleri  ve beslendikleri insanlar,kurumlar vardır, genelde bu savaş tamtamları çalan silah lobisidir. Hitler ‘i 1934 ‘de iktidara getiren bu lobinin Trump ‘ın en büyük seçim  bağışçısı olması  bir tesadüf değil. O iklim gerçeğini inkar ederken ya da kaya gazına ruhsat verirken, ellerini oğuşturan petrolcüler lobisini de buna lütfen ekleyin.

 

YALANCI ve İNKARCI...Kendine tapınan, salt kendi  gizli gündemi olan bir kişiliğin  yalancı ve inkarcı olması son derece doğal. Bu kadar birbiriyle ilintisiz, yerli / yersiz  tviter notu yollamak,salt bir propaganda makinası çalıştırmak niyetineydi.Trump’ta yaşadığımız gibi  yalan ve inkar işin doğal yapıtaşları.

 

CEHALETİN  CAZİBESİ...Cahil,bilgisiz değil, bildiğini  yanlış bilen. Güç bela bir lise çıkışı sonrası, tek çıkış yolu olan bir  askeri okuldan alınma diplomasıyla Trump  ‘’dünya düzdür ‘’diyordu. Bu gibilerine dilimizde ‘’eçhel ‘’derler, çok cahil...

 

SANRI İMALATÇISI...’’En büyük ABD, Başka Büyük Yok ‘’ ( America First ) 1823’te ilan edilmiş  Monreo Doktrini ‘nden kalmış bir sözcük, insan kulağında hoş tınlıyor. ‘’İthalat yollarını  Çin‘e kapattım’’ derken, ABD‘linin en  pahalı ürün kullandığını göz ardı ettirdi, zaten önemli olan bu sloganın meydanlarda güzel çınlamasıydı, hepsi bu kadar. 

 

POLİTİKA = İŞ DÜNYASI...Onun için politika iş dünyasıydı, alma / verme dünyası. Grönland’ı Danimarka’dan  satın almak istedi, tepkileri anlamadı ‘’ az para mı verdik ? ‘’cevabı, bunun bir  izdüşümü. Bunun için geçici müteffiklere ihtiyacı vardı, onları  fazlasıyla kullandı, en yakınının Netenyahu olduğunu  öğreniyoruz.Hep ‘’ kazan-kazan ‘’ formülü kullandığını  zannetti, ama bu  aslında ‘’ kaybet ve kaybettir ‘’dir.

 

TAPINAN BİR KİTLE YARATMAK... ABD ‘de oldum olası  beyaz egemenliğini düşleyen ırkçı ve köktendinci  evangelistler var. Kendi imparatorluklarını yeniden  kurmak isteyen, eğitimsiz / donatımsız  bu aşağı tabaka beyaz  insanından, Trump,   tapan / efsanelere inanan/ yokoluş  ve mesihlere tapınan  bir  güruh yaratmayı başardı. İşte bu güruh,  Kongre binasını  Şubat başında  bastı,daha da çokca denemeye hazır bir besleme  alayı bunlar, Trump’ın eseri.    

Bu 10 nokta, benim saptayabildiklerim...

Bu  patolojiye uyan tipler hem popülizm, hem de  faşizm‘in ideal oyuncularıdır.

Mussolini‘nin hiç bir işte dikiş  tutturmadığını, Hitler ‘in  güzel sanatları kazanamayan  bir  badanacı olduğu Trump portresinin arka planı olmalı.

Noktayı koyarken, Grönland seçim sonuçlarını okudum: Seçimi, çevreyi yaşatma  yanlısı olan  ‘’Inuit  Ataqatigiit Partisi ‘’kazanmıştı.Tek vaadi, ülkenin nadir madenlerini  ne ABD, ne de Çin‘e kaptırmamak üstüne inşa edilmişti.

Demek ki, iklim ve çevreyi yaşatmak ile  vahşi kapitalizm arasında  asimetrik  bir ilişki var.

Trump, bu  asimetrik ilişkiyi çok iyi doğruladı, silahçıları  ve petrolcüleri doyurdu ve sonunda gitti...

Sözü K. Marx’dan ödünç alarak  ‘’Trumpizm Hayaleti ‘’ ABD üstünde gezinmeye devam ediyor, ya onlar,ya da biz varolacağız, başka yol yok...

(km/10.04)   

  -----------

*Bu yazı için  ARTE TV Kanalı‘nın  6.04.2021  tarihli   ‘’Thema’’ adlı  ‘’ Trump’’belgesel programından ve Vikipedia’dan yararlandım.   

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?