Kapat

Destek Tüm Kobilere Verilsin

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 Destek Tüm Kobilere Verilsin

İş dünyası, başvuran tüm kesimlerin bu desteklerden faydalanması gerektiği gerçeğinin altını önemle çizdiler. Çünkü borçsuz KOBİ bulmak hele ki bu günlerde imkânsız gibi. Dolayısıyla Ticaret ve Sanayi Odası başkanları desteğin kapsamının genişletilmesini

Murat GÜRSOY

Karadeniz Ekonomi Gazetesi olarak 17 günlük kapanmadan sonra her kesimden beklentilerin yükseldiğini yazmıştık. Son olarak da Karadeniz’deki Ticaret ve Sanayi Odası başkanları ile iş dünyası temsilcilerinin Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ve başvuruları 3 Mayıs’ta başlayan KOSGEB ‘in KOBİ’lere yönelik yeni destek paketinin belli şartlara bağlanmasını olumsuz bulduklarını açıkladılar. İş dünyası, başvuran tüm kesimlerin bu desteklerden faydalanması gerektiği gerçeğinin altını önemle çizdiler. Çünkü borçsuz KOBİ bulmak hele ki bu günlerde imkânsız gibi. Dolayısıyla Ticaret ve Sanayi Odası başkanları desteğin kapsamının genişletilmesini bekliyorlar. Neredeyse her yazımızda belirtiyoruz ve diyoruz ki ülke ekonomisi için yapılması gereken ilk şey bir an önce üretim ekonomisine geçmek ve yatırımcıya sağlam altyapılı OSB’ler sunabilmektir.

İş dünyası yatırım yapmak için kapasiteyi artırmak için yer bulamıyor. Biz istiyoruz ki siyasiler ve illerin valilerinin gündeminde OSB’ler olsun. Kamulaştırmaları hızlandırarak yatırımcıya sağlam bir altyapıda sunulsun. Gerçek gündemin ekonomi olması için daha ne olması lazım onu da anlamış değiliz, Zamanı boşa harcamayalım. Karadeniz’in yatırımcıya arazi göstermeyen iller konumundan acilen kurtulması gerekiyor.

İşsizlik

TÜİK verilerine göre martta işsiz sayısı 4.2 milyona çıktı. İstihdam ise bir önceki aya göre 550 bin artarak 28.8 milyon kişiye yükseldiği için işsizlik oranı yüzde 13.1’e geriledi. Ancak genç ve kadın işsizlik verileri her anlamda toplumsal bir sorun olarak alarm veriyor. Biz rakamları görüyoruz ama OSB’leri yatırımcılara sağlam bir altyapı ile hala sunmuyoruz.

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören

Daha önce de yazmıştım. Altınordu Belediye Başkanımız Aşkın Tören’i başkanlık koltuğuna oturmadan çok önceleri başarılı bir İş-Kur Daire Başkanı olarak tanırım. Ankara ziyaretlerimizde hep memleket sevdasıyla yanıp tutuşan Allah nasip ederse hayallerinin memleket için büyük olduğunu söyleyen iyi bir bürokrattı. Allah kendisine nasip etti. “Gel memlekete hizmet et, hayallerini hayata geçir” dedi. Altınordu Belediye Başkanı oldu. İyi ve güzel insandı ama hizmet etmek, hayalleri hayat geçirmek öyle kolay olmuyor. Bu sadece Aşkın Tören başkan için değil herkes için geçerli olsa gerek. Önce içinde bulunduğu kurumun yükü, çevreyi tanıması ve beklentilere cevap vermesi öyle kolay olmuyor.

 

Gelelim bugüne kadar akılda kalanlara. Aşkın başkan işe çalışanlarını mutlu ederek başladı, Çok önemli bir maaş zammını hayata geçirdi. Sonra gerek görsel ve yazılı basına da sıkça yansıdığı gibi altyapıya, yollara ve insanların mağduriyetlerine önem verdiğini hep hissettirdi. Doğrudan kendi görev alanı olmasa dahi…

Bunları niçin yazıyorum? Hafta sonu bir anket şirketi pek çok kişiyi arayarak Altınordu Belediye Başkanı’nın çalışmalarını nasıl bulduğumuz? Şeklinde sorular sordu. Tanıdıklarıma ne söylediniz? diye sordum. Önce halkın içinde olması, altyapıya ve sosyal yardımlara büyük önem vermesi, pandemin süresince tüm esnafı gezip yardım etme çabası insanların mutluluğu olmuş. Ya eksiklikler diye sorduğumda ise bazıları yaz nedeniyle Boztepe’de oturanların zaman zaman su sıkıntısı çektiğini ama Aşkın beyin bölge insanının susuz kalmaması için Altınordu Belediyesi’ne ait olmayan yerlere bile tankerlerle su göndermesini memnuniyetle karşılamış. Bazıları Durugöl’den gelen kötü kokulara dikkat çekmiş. Ama genele baktığımızda ortaya ilimizde yaşayanların çoğu için iyimser bir tablo çıkmış. Bir ekonomi gazetesi olarak ilimiz adına bu tabloyu önemserken beklentimiz bütün belediye başkanlarının dışarıdan ve içeriden yatırım yapacaklara kucak açmalarıdır. Altınordu belediye başkanımız için oluşan bu tablonun aynı güzellikte devam etmesini dilerken bütün belediye başkanlarımızdan beklentim illerde ve ilçelerde istihdama yönelik çalışmalar yapması olacaktır.

 

44 yıl sonra gelen mutluluk

 

Hafızam beni yanıltmıyorsa Karadeniz Bölgesi’nden o zamanki adıyla Türkiye Birinci Futbol Ligi’ne ilk çıkan takım Giresunspor’dur. Süper Lig ile tanışıklığı Trabzonspor’dan daha eskidir. Ardından 44 yıl süren bir hasret ve Giresunspor Süper Lig’de. Bu şampiyonlukta emeği geçen herkesi kutlarken inanıyorum ki Karadeniz’in önemli bir başka takımı Samsunspor da play-off sonrasında Süper Lig’e geri dönecektir. Şimdiden başarılar…

Haftanın Sözü

Hayallerini Canlı Tut. Ancak hayal aleminde kaybolma!

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?