Kapat

Duayen işadamının serzenişi

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 Duayen işadamının serzenişi

Tahminimce 80’li yaşlarını sürüyor. Ama onca yaşına rağmen haftanın hemen her günü işinin başında bir isim.

Murat GÜRSOY

Tahminimce 80’li yaşlarını sürüyor. Ama onca yaşına rağmen haftanın hemen her günü işinin başında bir isim. Ordu’da tüm kesimlerden genel kabul gören kişiliği, esirgemeden söylediği sözlerinin dinlenirliği ve olaylara bakışı ile “güzel bir insan” Yılmaz Yücel’e konuk olduk haftanın son iş gününde… Yarım saatliğine de olsa o anlattı biz dinledik. Memleketi olan Ordu’nun ilk mermer işleme tesislerinden biri Mersan Ltd. Şti.’nin kurucusu Yücel’in odası aslında bir gazeteciler için haftanın belli günlerinde nefes alınacak, soluklanılacak ve mutlaka ama mutlaka ya kuru fasulye-pilav ya da etli patates yenilecek bir mekândır. Aslında sadece bizlerin değil, kenti yönetenlerden tutun da sanayicisinden esnafına kadar herkesin kucakladığı “bilge” bir kişilikten bahsediyoruz. Her ne kadar son yıllarda televizyonlara çıkmaktan kaçınan ya da röportaj vermek istemeyen biri olsa da ülkenin ve tabi ki kentin geleceğine ilişkin söz söyleme hakkı –fazlasıyla- vardı. Bizi kırmadı ve yılların deneyimiyle başladı anlatmaya. O anlattı biz not ettik. İşte duayen işadamının ağzından dökülenler.

Önce dört öğüt

“Rotasını bilmeyen yelkenliye hiçbir rüzgâr yaramaz” düsturundan sonra öncelikle dört öğüt salık veriyor.

*Kazandığından fazlasını harcıyorsan fakirleşiyorsun demektir.

*Hayatta erişeceğiniz yer için hırs elbette önemlidir ama mantığınızı önüne geçmemesi şartıyla.

*Hata yapmaktan korkmayın. Deneyim hata yaparak kazanılır.

*Empati yapmaktan da geri durmayın. Size nasıl davranılmasını istiyorsanız siz de karşınızdakine öyle davranın.

Toplumu geleceğe taşımak

Toplumların geleceğine yön verecek isimlerin vizyoner değerlere sahip olması gerektiğine işaret eden duayen sanayicinin lider kişi tanımlamasını da kendine has ifadelerle ama serzenişle anlattı. “Lider kişi yetenek ve bilgi birikiminin farkında olmalıdır. Zihinsel ve entelektüel birikimi ile mesajı olmalıdır, toplumda heyecan uyandırmalıdır. Mutlak karizmatik olması gerekmez ancak ikna edici ve harekete geçirici özellikleri ile değişim yaratmalıdır.” ifadelerini kullanan Yücel’e göre alışılmadık davranışlar göstermek, kişisel riskleri üstlenmek, sürüklediği toplumun ihtiyaçlarına duyarlılık göstermek, koşulları gerçekçi değerlendirmek, kendini güçlü bir şekilde ifade etmek ve statükoyu değiştirmek için mücadele etmek toplumu sağlıklı bir geleceğe taşımanın ön adımlarıdır.

Evet… “Sen çok yaşa Yılmaz amca” diyerek sanayici Yılmaz Yücel ile yaptığımız bu tarihi sohbeti kayıtlara geçirelim istedim.

 

 

 

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?