Kapat

Fark yaratan iş insanları

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 Fark yaratan iş insanları

İş insanlarımızın, açıklanan yeni bir ekonomik paket sonrası beklenti içine girdiği bugünlerde ülkemizin ve bölgemizin için yeni başarı hikâyelerine ve fark yaratan iş insanlarına ihtiyacı olduğu da bir gerçek.

Murat GÜRSOY

İş insanlarımızın, açıklanan yeni bir ekonomik paket sonrası beklenti içine girdiği bugünlerde ülkemizin ve bölgemizin için yeni başarı hikâyelerine ve fark yaratan iş insanlarına ihtiyacı olduğu da bir gerçek. Geçen hafta Karadeniz Ekonomi programına işte o isimlerden birini Giresun’da inşaat ve eğitim sektöründe yaptığı yatırımlar ve ürettiği projelerle fark yaratan iş insanı Aykut Gezmiş’i aldım. Aynı zamanda Giresun Sanayici ve İş Adamları Derneği (GİSİAD) başkanı olan Gezmiş programda Giresun’da 6 bin kişinin çalışacağı üç devasa projeyi heyecanla anlattı. Marina, Teleferik ve Özel Üniversite projesi hayata geçirilirse bu rakam çarpan etkisiyle 30 bin kişiye dokunmak anlamına gelecek. O nedenle bu projeleri gazetemizin sayfalarına da taşımak istedik. Eğer bölge kalkınacaksa, binlerce insan aş ve iş sahibi olacaksa böyle bir projeye başka Giresun Valiliği olmak üzere Giresun Belediyesi’nin, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nın destek vermesi gerekiyor. Ve tabi ki Nurettin Canikli gibi bir ismi de burada yazmadan geçemeyiz. İktidar partisinin Ekonomi İşleri’nden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan deneyimli siyasetçi bu konuda üzerine düşeni yapacaktır. Buna da eminiz. Karadeniz Bölgesi için çok özel olacak bu proje, diğer illerdeki iş insanlarına da örnek olacaktır. Devletin cebinden 5 kuruş para çıkmadan yap-işlet-devret yöntemiyle ihale edilerek hatta dış yatırımcıyı da çekecek çok özel bir proje olarak vitrine çıktığını düşündüğüm bu çalışmadan ötürü Giresun Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Aykut Gezmiş’i kutluyoruz. Şimdi gözler “Bize proje getirin” diyen siyasetçilerde.

İş insanları yeni ekonomik paket bekliyor

Ülkemiz iş insanı her sektörü rahatlatacak, esnafa nefes aldıracak çok kapsamlı bir ekonomik paketi yeterli görmediği ortada. Döviz kuru ve altındaki yükseliş derken virüsün artan etkilerini gören iş âlemi yeni bir yapılanma ve yeni bir ekonomik paket bekliyor. Anadolu’daki iş insanları Aralık ayında bir yılını dolduracak olan virüsün iş dünyası üzerinde etkilerinin olumsuz bir şekilde devam etmesi ile insanların sağlıklarını ve ekonomilerini yitirdiği gerçeğini ortaya koyarak hükümetten iş dünyasını rahatlatacak daha kapsamlı ekonomik önlemler paketi ve nefes adımları bekliyorlar. Bunu neye bağlı olarak söylüyoruz. İki haftadır dolar kurundaki önlenemez yükseliş insanların canını fazlasıyla sıkıyor. Ahlatçı Yatırım tarafından hazırlanan yatırım bültenine göre Dolar/TL kurunun yukarı yönlü seyretmesi durumunda 8 liranın üst seviyeleri takip edilecek öngörüsü var. Yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 8.00 ve 8.0250 direnç seviyelerini takip edeceğiz gibi görünüyor. Olası geri çekilmeler yaşanması durumunda ise 7.95 ve 7.9250 destek seviyeleri söz konusu olabilir.

Fındık sektöründe büyük bir değişim yaşanıyor

Fındık sanayicileriyle yaptığımız görüşmelerde “40 yıl boyunca biz böyle bir Eylül ayı görmedik.” sözlerini duyar olduk. Fındık fiyatlarının TMO fiyatlarını geçerek 24-25 bandında seyretmesine rağmen piyasaya fındık inmiyor. Büyük bir değişim yaşanıyor. Üreticisinden ticaretini yapanlara ve hatta Avrupalı alıcısına kadar büyük bir değişim yaşanıyor. Özellikle virüsün etkileri, okulların tam olarak açılmaması, gurbetçilerin virüs nedeniyle köyde kalmaya devam etmeleri nedeniyle ürünlerini evde saklamaları, Avrupalının Noel sonrasını görme isteği, fındığı yatırım aracı gören ancak işi fındık olamayanların fındık sektörüne yatırım yapması ve fındığı depolara kaldırarak stokçuluk yapması gibi pek çok değişkeni göz önüne aldığımızda fiyatlar belli bir noktaya geldi. Ancak unutmayalım geçen yıl 24 bandını gören fındık fiyatları daha sonra 20 liraya kadar indi. Dolayısıyla fındığa fazlasıyla beklenti yüklemek yeni hayal kırıklıkları ortaya çıkarabilir 25 bandına gelmiş fiyatları değerlendirmek yarın yaşanacak hayal kırıklıklarını önleyecektir. Satmayı bilenler hep kazanan olmuştur. Çünkü kimse fındıkta yaşanacak zararları ben karşılıyorum garantisi vermiyor. O yüzden piyasaları iyi okuyarak riski azaltacak performansı göstermek gerekir. TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal ile görüştük. Sayın genel müdür, “Fındıkta TMO olarak üreticimizin fındığının değerlendiğini görmekten son derece mutluyuz. Amacımız TMO olarak üreticinin fındığı değer görsün, değeriyle satılsın bizim için yeterlidir. İlla fındık TMO’ya gelsin diye bir mücadelemiz yok. Üreticinin fındığı değeriyle satılsın dengeleri sağlayalım biz bunu sezon başında başardık gibi gözüküyor. O yüzden ülkemiz ve üreticimiz ve fındık sektörü adına mutluyum.” ifadelerini kullandı.

Haftanın Sözü

İki şey seni başarıya götürür.

Biri Çalışmak

Biri Sabretmek

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?