Kapat

HER ŞEY BAYRAM TADINDA OLSUN TÜRKİYEM

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 HER ŞEY BAYRAM TADINDA OLSUN TÜRKİYEM

Ülkemiz ve tüm dünya Covid-19 virüsünden çok çekti. Bir söz vardır; “ölmeyenin günü gelirmiş.”  Malum, yarın Kurban Bayramı ve biz de her bayram olduğu gibi “her şey bayram tadında olsun” Türkiyem… Zira ülkemiz ve dünya bu salgından fazlasıyla çekti. Uzun

Murat GÜRSOY

Elimizden geldiği kadar bayramın tadını çıkaralım ve rahatlamaya gayret edelim. Ailemizle, komşularımızla ve dostlarımızla bize iyi gelen şeyleri yapalım. Nasıl olsa bayram sonrasında bu büyük mücadeleye kaldığımız yerden devam edeceğiz ülkemin güzel insanları.

Henüz salgının bitmediğini gözlemlerken ve bu konuya ilişkin pek çok uyarı yazısı okurken Osman Müftüoğlu hocamızın bir tespiti dikkatimi çekti. Osman hocamız haklı olarak temkini elden bırakmıyor ve geçen yaz yaptığımız yanlışları bu yaz tekrarlamayalım demeye getiriyor. Çünkü biz “hızla ve abartılı bir şekilde” normalleşmeye çalışıyoruz. O kadar hızlı ve abartılı normalleşiyoruz ki sakinliği ile tanınıp takdir edilen sevgili Sağlık Bakanımız bile gelişmelerden tedirgin. Biliyorsunuz, Delta varyantı henüz çok yeni ama oldukça önemli bir tehdit. Pek çok ülkede olduğu gibi bu yeni varyant bizde de müthiş bir hızla yayılıyor. Dr. Fahrettin Koca’nın iki gün önce yaptığı açıklamaya bakılırsa, ülkemizde Delta varyantının tespit edildiği il sayısı daha şimdiden 36’yı buldu. Vaka rakamlarındaki bu artış hızını gören Dr. Koca, “Delta varyantı hasta sayısının bir haftada üçe katlandığının” altını çizerek “muhtemel bir 4. dalga” uyarısında bile bulundu. Aynı uyarıyı süreci sakinliği ile bilinen Prof. Dr. Murat Akova Hoca da yaptı.

Bayram dönemine ilişkin uyarılar

Lütfen bilim insanlarının uyarılarını dikkate alalım. Konsantrasyonumuzu kaybetmeyelim, rehavete kapılmayalım. Aşılanma kampanyasını hız kesmeden sürdürmeye devam edelim. Ve belki de en önemlisi lütfen maske, mesafe ve hijyen üçlüsünden oluşan tedbirleri “salgın bitti” düdüğü çalana kadar ısrarla sürdürelim. Akova hocamız bu uyarılardan sonra bayram vesilesi ile 10 öneride bulunmuş. Bize de bu güzel önerileri sizinle paylaşmak düşer.

ÖNERİ 1: Kendini, aileni, işini ve başkalarını çok sev.

ÖNERİ 2: Geçmişi ve geleceği bırak, anı yaşa.

ÖNERİ 3: Maneviyatın yüksek, inanç dünyan zengin olsun.

ÖNERİ 4: Beklentilerini abartma.

ÖNERİ 5: Amaca değil, anlama odaklan.

ÖNERİ 6: Yetinmeyi bil.

ÖNERİ 7: “Bu da geçer” demeyi unutma.

ÖNERİ 8: Affetmekten korkma.

ÖNERİ 9: İmkânlarını fazla zorlama.

ÖNERİ 10: Hazdan kopma, keyfi bırakma, yüzünden gülümsemeyi, ağzından kahkahayı eksik etme.

İşte böyle… Her şey bayram tadında olsun Türkiyem… Sağlık, güzellik, birlik, beraberlik dolu, her zaman bir öncekinden daha güzel ve mutlu bir Kurban Bayramı diliyorum.

HAFTANIN SÖZÜ

Başarısızlık muhteşemliğe giden başka bir basamak taşıdır.  

 

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?