Kapat

İllerin dinamikleri bu süreçte çok daha büyük önem arz ediyor

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 İllerin dinamikleri bu süreçte çok daha büyük önem arz ediyor

Dünyayı ve ülkemizin etkisi altına alan pandemi, tabi ki ülke ekonomilerini de olumsuz etkiledi.

Murat GÜRSOY

Dünyayı ve ülkemizin etkisi altına alan pandemi, tabi ki ülke ekonomilerini de olumsuz etkiledi. Kaldı ki virüs öncesi ekonomik zorluklarla boğuşan Türkiye ekonomisi virüsün etkisini azaltmak için 25 ‘e yakın ekonomik paket açıkladı. Bu paketler ekonomi düze çıkana kadar hiç şüphesiz devam etmek zorundadır.

Ekonomide yeni yatırım ve istihdamların ortaya çıkması için illerin dinamikleri olan valiler belediye başkanları, sivil toplum örgütü başkanları kadar duayen işadamlarına da büyük görevler düşmektedir. Yeni OSB’lerin hayata geçerek iş insanlarına sunulması, turizmden beklentisi olan illerin sağlam altyapıya kavuşması bu dinamiklerin iyi çalışmasından geçiyor.

Sanayici paketlerden ve kredi imkânlarından memnun

Karadeniz Ekonomi Gazetesi olarak yaptığımız araştırmalarda sanayicinin, iş insanlarının ve kobilerin çoğunun, Kredi Garanti Fonu ve kamu bankalarının ön aldığı daha sonra özel bankaların katıldığı süreçten memnun olduklarını gözlemledik. Son olarak ihracatçı için Eximbank’ın yeni kredisi yeni bir soluk getirecek. Bu finansman paketi ile KOBİ’lere yeni bir fırsat sunuluyor diyebiliriz.

Eximbank’ın bu kredisinin özelliklerine bakacak olursak;

1-Kredinin yüzde 70’i KOBİ finansmanında kullanılacak.

2-Kredi, Dünya Bankası’nın kısmi kredi garantisi verdiği dünyadaki ikinci uygulama özelliği taşıyor.

3-Bu kredide girişimci kadın kotası uygulanacak.

4-Kredi hem işletme sermayesi, hem de yatırım harcamaları için kullanılabilecek.

Evet… Sonuç olarak iş dünyası sorunlarını TOBB ile birlikte değerlendirip sürekli olarak Ekonomi Bakanlığı’na ileterek çözüm üretmeye başarılı bir şekilde devam ediyorlar. Dileriz çok başarılı bir özel sektöre sahip Türkiye ekonomisi sanayicisi, ihracatçısı ve iş insanlarının dünya genelinde yaptığı ihracatla ekonomik zorlukları kolaylaştıracak yeni başarı hikâyeleri yazacaktır, Yeter ki güç birliği yapalım.

Ve bir kınama

Her ne kadar sosyal medyada, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın dördüncü çocuklarının dünyaya geldiğini duyurduğu paylaşımın altına Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Esra Albayrak'a yönelik hakaret içerikli paylaşım yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan şüpheli, çıkarıldığı mahkemece tutuklansa da bu çirkin eyleme karşı gösterilen tepkileri çok daha fazla önemsiyorum. Hangi siyasi görüşten olursa olsun aklı başında her insan Albayrak ailesine yapılan bu nahoş hareketi şiddetle kınadı. Biz de bu kınamalara katılıyoruz ve yeni doğum yapmış bir anneye, sevincini paylaşan bir babaya ve dünyaya gözlerini yeni açmış bir bebeğe hakareti reddediyoruz. Aile kutsaldır.

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?