Kapat

OGU’nün sefer sayıları niye artmıyor

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 OGU’nün sefer sayıları niye artmıyor

Geleceğini turizmde gören iki il Giresun ve Ordu için OGU’nün sefer sayılarının artırılması Pegasus Havayolları ile yeniden başlatılan İzmir uçuşlarının yanı sıra Antalya, Kıbrıs uçuşlarının başlatılması ve kalıcı hale getirilmesi gerekiyor.

Murat GÜRSOY

Geleceğini turizmde gören iki il Giresun ve Ordu için OGU’nün sefer sayılarının artırılması Pegasus Havayolları ile yeniden başlatılan İzmir uçuşlarının yanı sıra Antalya, Kıbrıs uçuşlarının başlatılması ve kalıcı hale getirilmesi gerekiyor. Seyahat acentelerinden aldığımız bilgilere göre haftanın iki günü Cumartesi ve Salı günleri karşılıklı olarak gerçekleştirilen İzmir uçuşları çok yoğun bir şekilde devam ediyor. Bölge insanı bu uçuşlara Antalya ve Kıbrıs seferlerinin kalıcı bir şekilde eklenmesini bekliyor. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ve Ordu’daki mevkidaşı Servet Şahin, bölgenin geleceğinin turizmde olduğunu ısrarla vurgulaya geldiler. Bu nedenle ki uçuşların kalıcı olması gerektiğinin altını önemle çizmeye devam ediyorlar. Bu konuda iki ilin siyasileri, vali ve belediye başkanları ve iş dünyası ortak çaba içinde olmalılar. Bu önemli konu hep gündemde kalmalıdır. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “Ordu-Giresun Havalimanı’nın bizim için özel bir önemi var” demişti. Biz Aycı’nın böylesi önemli bir kurumun başında olmasından gurur duyuyoruz. Ancak bu önemli makamda hemşerimiz otururken sorunların daha hızlı çözülmesini de beklemek en doğal hakkımızdır. O nedenle ki sayın Aycı’dan bu önemli sorunun çözümü için ek çabalar bekliyoruz. Biz hep söylüyoruz. Giresun-Ordu olarak üstünlük değil eşitlik istiyoruz.

Temmuz sonu DHMİ rakamlarına göre (İstanbul, S. Gökçen ve Ankara hariç) iç hat yolcu sayısı (X1000) sıralaması ve THY'nin kendi sitesindeki duyuruya göre bu meydanlara Ağustos ayındaki haftalık uçuş sayıları şöyle:

İzmir-2.462-50-Antalya-1.678-53-Adana-1.253-48-Trabzon-905-63-Gaziantep-648-37-Diyarbakır-556-25-Kayseri-534-26-Van-484-14-Bodrum-425-42-Samsun-420-21-Dalaman-308-35-Hatay-299-21-Elazığ-287-15-Ordu-Giresun ise 282-20.

Yine DHMİ verilerine göre, sadece Temmuz ayı iç hat yolcu sayısının ticari uçak sayısına bölünmesi suretiyle bulunan uçak başına yolcu ortalaması Ordu-Giresun için 140, Samsun için 132 ve Trabzon için 131.

O halde; İzmir 50, Antalya 53 ve Adana 48 iken 63 sefer ile Trabzon nasıl şampiyon (!) oluyor. Doluluk oranı en iyi durumda olan OGU'ya neden sefer artışı yapılmıyor?

THY Başkanı Aycı,  “Ordu-Giresun Havalimanı’nın bizim için özel bir önemi var” demişti değil mi?

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?