Kapat

Reel sektör reformları beklerken ve enflasyon artarken yeni hamle yeni anayasa oldu

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 Reel sektör reformları beklerken ve enflasyon artarken yeni hamle yeni anayasa oldu

Hükümetin içeride ve dışarıda kabul görecek reform hamleleri ile yatırımların gelmesini sağlayacak adımları atma arzusuna bu hafta ortasında yeni anayasa girişimleri de eklendi. Öte yandan üreten kesim, esnaf ve vatandaşın artan maliyetler altında ezilmey

Murat GÜRSOY

Hükümetin içeride ve dışarıda kabul görecek reform hamleleri ile yatırımların gelmesini sağlayacak adımları atma arzusuna bu hafta ortasında yeni anayasa girişimleri de eklendi. Öte yandan üreten kesim, esnaf ve vatandaşın artan maliyetler altında ezilmeye başladığı ortada duruyor. Yine hafta içinde açıklanan ve yıllık yüzde 15’e yaklaşan enflasyon rakamları da iç açıcı değil. Bu durumu en iyi okuyan kurumların başında gelen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın hükümete gönderdiği mektupta, "para politikasındaki sıkı ve ihtiyatlı duruşun, yüzde 5 hedefine ulaşılması beklenen 2023 yılına kadar, uzun bir süre kararlılıkla sürdürülmesi gerekmektedir" ifadelerine yer verilmesi de sadece bir temenniden ibaret görünüyor. Merkez Bankası, hükümet adına bu “açık mektubu” Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'a gönderdi. 2020 yılsonu enflasyonunun hedef aralığının üzerinde gerçekleştiği belirtilen mektupta, enflasyonun hedeften sapmasının nedenleri ile hedefe ulaşmak için alınan ve alınması gereken önlemler yer aldı. Ankara’nın özellikle 2021 yılında üreten kesimin, esnafın ve halkın ekonomik anlamda güçlü tutulması için yeni çıkış yollarına ihtiyaç olduğu gerçeğini görmekle kalmayıp piyasaları canlandıracak adımları ekonomi alanında atması gerekiyor. Sonuç olarak ekonomistlerin ortaya koyduğu gibi güven istikrar algısı ve halkın enflasyonun düşeceğine inancıyla TL’ye güveni geri gelmesi lazım.

Tarımda güçlüyüz

Hafta içinde Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz’ı Karadeniz Sohbetleri’ne aldım. Yılmaz, tüm eleştirilere rağmen ülke ve il rakamlarıyla tarımda çok güçlü olduğumuzu ortaya koydu. Anlattıklarından yola çıkarak Karadeniz Bölgesi’nin özellikle fındık, çay, bal, kivi, su ürünlerinde ve seracılıkta çok önemli ekonomik güce sahip olduğunu hissettik. Pandemi döneminde çok daha anlam kazanan gıda güvenliği konusunda da ülkemizi dünyanın başarılı ülkeleri arasında olduğunu görmekten her şeye rağmen çok mutlu oldum.

Oyak Grubu Ordu’yu sevdi

Çocukluğumuzun markaları olan Sagra ve Tadelle bugün de ülkemizde ve dünyada marka bilinirliği yüksek ürünlerimiz arasındadır. Ordu’nun göz bebeği olan Sagra’ya ilişkin her ne kadar kulis bilgileri ile sınırlı olsa da uzun zamandır satılacağına yönelik söylentiler duyulurdu. Sizi biraz geriye götürelim. Bugünün Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin başarılı başkanı sayın M. Hilmi Güler’in Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı olduğu yıllara… Sayın bakan o dönemlerde 500 kişiye istihdam sağlayan ve zor günler geçiren Sagra’nın bugünkü sahipleri Toksöz Holding bünyesindeki Sanset Gıda’ya satışı ile yaratılan başarı hikâyesinde büyük emek sahibidir. Şimdilerde aynı holdingin Sagra’yı satmak istediği sıkça dillendirilir oldu. Sayın Güler’in yeniden kolları sıvadığı, yeni ve yeniden bir başarı öyküsü yazılması için “Sagra bizim gururumuz dün olduğu gibi bugün de hep beraber sahip çıkarız” sözlerinin birebir tanığıyım. Son günlerde yakın kaynakların iddiasını şöyle açıklayabilirim. Ülkemizin güzide kurumlarından biri olarak Ordu’da Ünye Çimento’nun sahibi olan OYAK Grubu’nun Sagra’yı almak için Sanset yetkilileri ile masada oldukları ve fabrikayı gezdikleri yakın kaynakların iddaları arasında yer alıyor. Bu olay geçmişte Sanset Gıda’nın güçlü bir kurum olarak Sagra’yı aldığında nasıl sevinç yarattıysa bugün Oyak Grubu’nun talip olduğu iddiaları da benzer tepkilere yol açtı ve sevinçle karşılandı. Tabi bu işlerin sonuçlanması birkaç ay zaman alacaktır. Sagra ve Tadelle markasını satın alan her zaman fark yaratır ve kazanır diyelim. Ülkemiz ve bölgemiz adına hayırlısı neyse o olsun diliyoruz.

Nejdet Gürsoy’a büyük geçmiş olsun

İş dünyasının sevilen ismi iş insanı, Gürsoy A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nejdet Gürsoy yakalandığı Covid-19 hastalığı nedeniyle İstanbul’da tedavi gördüğü hastaneden taburcu oldu. Bu sevindirici gelişmeyle mesaisi için gün sayan Gürsoy’a ve Gürsoy ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Haftanın sözü

 İş herhangi bir oyundan daha heyecanlıdır.

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?