Kapat

Sagra fındık sektörünün bereketini artıracak

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 Sagra fındık sektörünün bereketini artıracak

Sagra, fındık ve çikolata sektörü için sadece ülkemizde değil dünya genelinde de çok önemli bir markadır. Böylesine güçlü bir markayı Türkiye’nin bir başka büyük grubu olan OYAK’ın satın alması çok doğru bir yatırım hamlesidir.

Murat GÜRSOY

Çikolatanın tarihine yolculuk yapan herkes Sagra’nın ülkemizde ve dünyada sektörün öncü firmalarından biri olduğu gerçeği ile karşılaşır. 25 yılı aşkın zamandır Karadeniz Bölgesi’nde ekonomi gazeteciliği yapan biri olarak hele ki sanayinin bu kadar gelişmediği siyah-beyaz yıllarda Sağra gibi bir firmanın ay sonunda maaş dağıtacak olması ile Ordu esnafının iş yapması ve kent ekonomisinin canlanması eşdeğer bir durumdu. Düşünün ki; o yıllarda Ordu ekonomisine fındıktan sonra en çok para Sagra ve Çamsan gibi iki devasa firma aracılığıyla girerdi. Her iki işletmenin toplamda bin 500 kişiyi bulan istihdam sayısı ve lojistik katkıları esnafın cebine çarpan etkisiyle yansır ve ekonomi her ay sonu çok canlı hale gelirdi. Sagra, fındık ve çikolata sektörü için sadece ülkemizde değil dünya genelinde de çok önemli bir markadır. Böylesine güçlü bir markayı Türkiye’nin bir başka büyük grubu olan OYAK’ın satın alması çok doğru bir yatırım hamlesidir. Zaten OYAK bu yatırımın karşılığını bilemediniz beş yıl içinde çıkaracaktır. Zira Sagra markası o potansiyele sahiptir. Geçen hafta bu sütunlarda belirttiğim gibi bundan yaklaşık iki ay kadar önce OYAK Grubu’nun Sagra’yı satın almak için Sanset ile masaya oturmuştu ve bunu ilk olarak ben dillendirmiştim. Sonrasında tüm iş dünyası satışın kaç paraya gerçekleştiğine kafa yormaya başladı. Öyle ya, OYAK Grubu yılın hemen başında dünya devlerinin peşinden koştuğu, alanında dünya sıralamasında ilk 10’a giren Kümaş’ı da satın almıştı. Dünya Gazetesi yazarı Kerim Ülker, OYAK’ın Sagra için ne kadar para ödediğini yazdı ve OYAK’ın satış için 170-180 milyon arasında bir fiyatı kabul ettiğini açıkladı. Ülkemizde ve çikolata dünyasında büyük ses getiren bu satış, fındık üreticisi ve ticaret grubunun tüm paydaşları ile ihracatçılar tarafından olumlu karşılandı. Çünkü zaten OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem ve Strateji İş Geliştirme Sorumlusu Grup Başkanı Aslıhan Döğer, Sagra’nın tüketeceği fındığın yakın gelecekte üç-dört katına ulaşacağını, kısa zamanda kategori, ürün gamı ve marka sayısını arttırarak zengin bir portföye ulaşacaklarını böylece yurtiçi ve yurtdışında katma değeri yüksek ürünlerle ihracat pazarlarında söz sahibi olmayı hedeflediklerini açıklamıştı. Bu süreç fındığın tüm paydaşlarına olumlu yansıyacak iç piyasada fındık tüketiminin önemli derecede artması ile yeni ürünler ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Şüphesiz kazanan ülke ve bölge ekonomisi olacaktır. OYAK Grubu böylesine önemli bir yatırımla çok büyük bir adım attıklarını kısa bir süre sonra yaşayacakları başarılı bir süreçle görecektir. Bu yatırımın ülkemize, OYAK Grubu’na ve fındık sektörüne hayırlı olmasını dileriz.

KURUMLAR VERGİSİ VE İŞ DÜNYASI

Karadeniz Ekonomi Gazetesi olarak iş dünyasının içinde bulunduğu durumu manşete taşıyarak Kurumlar Vergisi’nin yüzde 20’den yüzde 25’e çıkması yönünde yapılan çalışmalara vergi dünyasından ve iş dünyasından gelen tepkileri yansıttık. İş dünyası hükümetten seslerini duyarak yeni işsizlere kapı aralamasına ve yatırımların ötelenmesine yol açacak bu karardan vazgeçmesini istiyor. Salgın nedeniyle zor günler geçiren iş dünyası vergide indirim beklerken yüzde 5’lik bir artışın şaşkınlığı ve hayal kırıklığı içindeler.

Haftanın Sözü

Bir sürü çarpıcı fikir vardır. Eksik olan bu fikirleri gerçekleştirme arzusudur. .

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?