Kapat

Sanayici Büyük Bedeller Ödüyor

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 Sanayici Büyük Bedeller Ödüyor

Üreten kesim yatırım ikliminin ve yeni istihdamların oluşması adına yeni reform paketinde açıklanan kararların eyleme geçmesini beklerken, 20 ay içinde dördüncü kez Merkez Bankası başkanının değişmesi piyasaların ateşini bir hayli yükseltti.

Murat GÜRSOY

Üreten kesim yatırım ikliminin ve yeni istihdamların oluşması adına yeni reform paketinde açıklanan kararların eyleme geçmesini beklerken, 20 ay içinde dördüncü kez Merkez Bankası başkanının değişmesi piyasaların ateşini bir hayli yükseltti. Covit 19 nedeniyle zaten büyük zorluklar içinde olan reel sektör, yüksek döviz kuru ve yüksek faizden kaynaklı büyük bedeller ödemeye devam ediyor. Görüştüğümüz iş insanlarından hareketle Karadeniz Ekonomi Gazetesi’nin manşetinde olduğu gibi sanayici gelişmelerden çok rahatsız. Uzun süredir hammadde sıkıntısı nedeni ile zor günler yaşayan sanayiciye bir darbe de kurdan geldi. Son birkaç gündür yaşanan aşırı volatilite nedeni ile fiyat tutturmakta zorlanan ve önünü göremeyen sanayici, piyasaya ürün veremez duruma geldi. Oysa Türkiye’nin teknoloji ve sermaye desteği alarak ekonomi yapısını değiştirmesi ve kronik enflasyon bağımlılığından kurtulması için önünde büyük bir fırsat vardı. Hükümet gündemin ekonomi olması gerçeğini iç ve dış piyasalara gösteremedi ve gerçek gündemin ekonomi olmasına öncelik vermedi.

Sanayici için döviz kurundaki hareketlilik girdi maliyetlerinde artışa dolayısıyla yurtiçi ve dışı pazarlarda öngörülebilir fiyat oluşturma konusunda sıkıntılara neden olmaktadır. Bu nednele öngörülebilir bir fiyatlandırma için dövizde istikrar isteniyor. Kur ciddi bir faiz yükü ile bu seviyeye geldi. Yanı sıra faiz artırımı ile beraber olduğu için iyi olmadı. Yani ekonomik ve sosyal fatura giderek ağırlaşıyor. Ekonominin içine düşürüldüğü borç-faiz-kur kapanından çıkartmanın yolu, para politikalarıyla oynamaktan ve Merkez Bankası başkanlarını değiştirmekten geçmiyor. Bunu 20 ay boyunca yeterince deneyimlemiş olmalıyız. Gerçek gündem ekonomi olmalı ve açıklanan reform paketinde eksik kalan tarım başta olmak üzere alınan kararlar acilen eyleme geçilerek ülke sanayicisine, iş insanına ve esnafına daha fazla bedel ödetmeden üreten kesimin içine düştüğü bu faiz-kur kapanından önemli destekler vererek yeni bir motivasyonla yeni başarı hikâyeleri ortaya çıkarmak zorundayız. Tek çıkış yolu üretim ekonomisine ve yüksek teknolojiye geçmek olacaktır. Bunu da sağlaması gereken iktidar olduğuna göre gerçek gündem ekonomik kalkınma olmalıdır.

Çamsan Ordu, Kolçam’a Ortak Oldu

Türkiye ve Orta Doğu 'da Alman teknolojisi ile delikli sunta üreten tek sunta fabrikası olan Kolçam, Çamsan Ordu’nun iştiraki oldu. Yeni MDF 3 üretim tesisinin hazırlıklarını hızla sürdüren Çamsan Ordu, bu yatırımı ile ürün çeşitliliğini artırarak, Türkiye, Orta Doğu ve Balkan ülkelerinin delikli yonga levha ihtiyaçlarına da cevap vermeyi hedefliyor.  Sektörde çok büyük bir ihtiyaç haline gelen delikli yonga levha üretimini modern tesislerinde yapan Kolçam, bu alanda lider konumunda yer alıyor. Ve ürün çeşitliliğinde mutfak dolapları, yatak odaları, banyo dolapları, TV üniteleri gibi çok çeşitli alanlarda kullanılan delikli yonga levha,  üst düzey ses ve ısı yalıtımı sağladığı için enerji tasarrufu ile aile bütçesine katkı sağlayan bir malzeme olması sebebiyle sektörde çok önemli bir yere sahip. Teknoloji odaklı, yenilikçi çalışmalarına devam eden Ordu Çamsan A.Ş. Ordu yönetim kurulu başkanı Hakan Poyraz ve yönetim kurulunu devasa bir yatırımdan sonra böyle bir stratejik ortaklıktan dolayı kutluyoruz.

4’üncü yaşımızdayız


Sadece Ordu’nun değil Karadeniz Bölgesi’nin tamamını kapsayan, bölgenin ilk ve tek ekonomi gazetesi olan Karadeniz Ekonomi bu sayısı ile dördüncü yaşından da gün aldı. Bizim için özel anlam taşıyan bu günümüzü hatırlayan başta Büyükşehir Başkanımız M. Hilmi Güler olmak üzere arayarak ve mesaj göndererek mutluluğumuzu paylaşan bölgemizdeki illerin vali, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları ile iş dünyası temsilcilerine ve gazeteci meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Haftanın Sözü

Eğer başarısızlığa alan vermediyseniz, büyümeye de alanınız yok demektir.

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?