Kapat

Sanayici ve Yatırım Ortamı

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 Sanayici ve Yatırım Ortamı

İSO en büyük ilk 500 sanayi kuruluşu sıralamasının sonuçları iyi incelendiğinde verilen kredilerle pandemiye rağmen sanayimizin büyüdüğünü, satış ve faaliyet karlarının arttığı gözlemlenmektedir. Ancak benzer tabloyu orta ve küçük ölçekli firmalar için sö

Murat GÜRSOY

İSO en büyük ilk 500 sanayi kuruluşu sıralamasının sonuçları iyi incelendiğinde verilen kredilerle pandemiye rağmen sanayimizin büyüdüğünü, satış ve faaliyet karlarının arttığı gözlemlenmektedir. Ancak benzer tabloyu orta ve küçük ölçekli firmalar için söylemek mümkün değildir. Özellikle pandemi döneminde ihracatçı firmalar dış satım avantajlarını kullanarak diğer sektörlere göre daha olumlu bir süreç geçirdiler. Tekrar referans İSO sıralamasına dönecek olursak; bizce en çarpıcı nokta zorlu geçen salgın sürecine rağmen şirket kârlarının ciddi oranda artmasıdır. Kredi teşvikleri ve baz etkisinin sanayiciye yansımaları olumlu iyi olmuş.Olumsuz tarafı ise ekonomistlerin de dikkat çekmiş olduğu gibi İSO 500'’de borçlar ve finansman giderleri artmış ama ihracat rakamsal ölçekte azalmış.

Anadolu’da görüştüğümüz sanayici ve iş insanları yüksek enflasyonlu bir ortamdan ve dalgalı kurdan çok şikâyetçiler. Önünü göremeyen imalat sanayi fiyat vermez duruma gelmişdir.

Enflasyonist baskılar

Gözardı edilemeyecek bir gerçek var ki Türkiye dünyada en yüksek enflasyona sahip ülkelerden birisidir. Gelişmekte olan ekonomiler arasında ise en yüksek ikinci enflasyona sahip ülkedir. Sonuç olarak yüksek enflasyon ortamı ve olumsuz finansman koşulları yatırım ortamını bozuyor. Sanayicileri kısa vadeli düşünmeye ve davranmaya yöneltmekle kalmıyor büyümeyi aşağı çekiyor, işsizliğin yüksek kalmasına neden oluyor.Sanayici ve iş dünyasının uzun zamandır beklentisi yatırım ortamının yeniden sağlanması ile son süreçte olumlu sonuçlar görmektir. Bunun tek şartı da önündeki engellerin kaldırmasıdır.

TÜİK önemli bir adım attı

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK enflasyonla ilgili veri açıklayan bir grup hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Kurum kamuoyunun “tam, eksiksiz ve doğru” bilgilendirilmediği düşüncesini taşıyor. Toplumun genelini ilgilendiren konularda kamuoyu açıklamalarını yapan kurumların veya kişilerin yaptıkları açıklamaların hangi bilimsel temele dayandığı ve hangi metotları izlediğinin sorgulandığı suç duyurusundan il nasibini alan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) oldu. Bu önemli adımın satır aralarına baktığımızda süpekilasyonları önlemek adına başta fındık sektörü olmak üzere tüm tarım ürünlerinde kamuoyuna açıklama yapacak olan kurum ve kuruluşların veya şahısların yaptıkları çalışmalara bilimsel temel dayanağı getiriliyor. Yani, “işkembe-i kübradan atma” dönemi bitiyor ve piyasaları yanıltmaya yönelik spekülatif hareketlerin önü alınıyor. TÜİK açıklamasında ayrıca, akademisyenlerin, araştırmacıların ve sivil toplum kuruluşlarının uyguladıkları örneklemeye dayalı araştırmalarını ve istatistiksel çalışmalarını her anlamda desteklendiği belirtildi. Açıklamada "TÜİK, kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan algının aksine; amacı, kapsamı, metaverisi ve metodolojisi kamuoyuna tam ve doğru olarak aktarılmak suretiyle gerçekleştirilecek her türlü bilimsel çalışmaları ve istatistiksel araştırmaları bundan önce olduğu gibi bundan sonra da desteklemeye devam edecektir" ifadeleri yer aldı.

YDS Sınavları

Ordu ve Giresun Üniversitelerinde YDS sınavının  bugüne kadar yapılmamasının bölge insanına büyük haksızlık olduğu yolunda gelen yoğun eleştirileri, göreve başladığı günden beri  Ordu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ali Akdoğan’a hatırlatıyor ve bölge insanının çözüm beklediğini söylüyoruz. Rektör Akdoğan da konuyla yakından ilgilendiğini gerekli dilekçe ve  yazışmayı yaptığını bölge insanının talebini YÖK’e ilettiğini, siyasilerin ve diğer dinamiklerin de bu konuda çaba harcaması gerektiğini söyledi. Biz de takipçisi olmaya devam edeceğiz.

HAFTANIN SÖZÜ

Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin ön izlemesidir.

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?