Kapat

Tarımda gücümüzü kullanmalıyız

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 Tarımda gücümüzü kullanmalıyız

İş dünyasının gündeminde bir yandan reformlar noktasında atılacak gerekli adımlara ilişkin beklentiler yatarken pandemi ile beraber gıda güvenliğinin bir ülke için ne kadar önemli olduğunu da net bir biçimde gördük. Gazetemizde gelecek 10 yıla damgasını v

Murat GÜRSOY

İş dünyasının gündeminde bir yandan reformlar noktasında atılacak gerekli adımlara ilişkin beklentiler yatarken pandemi ile beraber gıda güvenliğinin bir ülke için ne kadar önemli olduğunu da net bir biçimde gördük. Gazetemizde gelecek 10 yıla damgasını vuracak en önemli iki konunun iklim değişikliği ve gıda güvenliği olacağını uzmanların bakış açılarıyla kamuoyu yaratarak anlatmaya devam ediyoruz. Ülke olarak tarımdaki gücümüzü mutlaka kullanmalıyız. Bu hafta Karadeniz Ekonomi Gazetesi olarak yağ sektörünü manşetimize taşıdık. Yağ fiyatlarında öngörülemeyen artışın nedenlerini ve gelişmeleri Altaş Yağ Sanayi Genel Müdürü Uğur Altaş’ı konuk ettiğimiz Karadeniz Ekonomi Sohbetleri’nde mercek altına aldık.

Uğur beyin anlattıklarından çıkardığımız sonuç Ticaret Bakanlığı olsun Sanayi Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı olsun devletten önemli beklentileri olduğudur. Kamuyu yönetenler mutlaka yağ sektöründeki bu sese kulak vermelidir. Çünkü ülke menfaatleri söz konusudur. Farkında mıyız bilmem ama son yıllarda ithalata dönük bir ekonomiye yöneliş var. İthalattan kaçış ise daha fazla üretmekten geçiyor. Bu anlamda üreticimizi güçlü tutmalıyız ki ithalat yapmaktan kurtulalım. Yaşanan sorunların altında yatan gerçeklikleri sadece tespit etmek yetmiyor, çözüme yönelik eylemle birleştirmek gerekiyor. İşte tam da bu noktada tarımda güçlü ülke imajını kazanmak için Uğur Altaş gibi iş insanlarının tespitlerine kulak vermeliyiz.

Ordu Valisi Sonel’den alkışlanası bir sosyal sorumluluk

Hafta içi gazetemizi ziyaret eden Vali Tuncay Sonel’in Ordu’ya atanmadan önce görev yaptığı Tunceli’deki dokunuşlarının yansımaları sadece yerel basının değil ulusal basının da ilgisini çekmişti ki fark yaratan çalışmaları ile Ordu için de büyük bir şans olduğunu kısa zamanda gördük. Karadeniz Ekonomi Gazetesi olarak pandemi sürecinden sonra bu farkın daha net bir biçimde gözlemleneceğini, kente çok önemli yatırımların geleceğine olan inancımız ete kemiğe büründü. Sayın vali istihdama ve yatırıma ne kadar önem verdiğini projelerle anlattı. Biz bu müjdeleri aldık ve destekleyicisi olacağımızı söyledik. Bu arada daha önce çalıştığı il ve ilçelerde yetim ve öksüz çocuklara ulaşarak isteklerini yerine getirmeye çalışan başarılı valimiz, şehirde tespit edilen iki bin 112 yetim ve öksüz çocuğa birer mektup gönderdi. Mektubunda çocuklara, "annen ya da baban hayatta olsaydı onlardan isteyeceğin şey ne olurdu?" diye soran Sonel, aldığı farklı farklı yanıtlar sonrasında çocukların bisiklet, tablet, bilgisayar vb. isteklerini yerine getirdi ve hediyeleri çocukların evlerine giderek teslim etti.

FINDIKTA İLK 20 FİRMA

Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünü olan fındıkta en fazla ihracat yapan ilk 20 firma açıklandı. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri ve İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçı Birliği verilerinden oluşan tabloda olan ya da olmayan tüm ihracatçı firmaları kutlarken bir ayrıntıya da dikkat çekmek isterim. Şöyle ki; listedeki birkaç firma en büyük alıcıyla hiç çalışmamasına rağmen ilk 20 içinde yer almayı başarmış. Fark yaratan tüm ihracatçı firmalarımızı can-ı gönülden kutlarken her yıl olduğu gibi karın yağmasını çok iyi oldu diyenler veya eyvah fındık yandı diyenlerle 2021 sezonu öncesi sıcak sohbetlerin başladığına da dikkat çekmek isterim. Her şeye rağmen benim öngörüm şu: Bilimden ayrılmayalım. Afetlerden ve dondan veya kuraktan medet ummayalım. Herkesin fındığı olsun ve yüzler gülsün. Fındık zaten hak ettiği değeri son yıllarda kazandı.

Haftanın Sözü

Eğer sevdiğiniz ve tutkunu olduğunuz bir şeyi yapıyorsanız, her şeyin nasıl işleyeceğini gösteren büyük bir plana ihtiyacınız yoktur.

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?