Kapat

FINDIK MALİYETİNİ 5 DOLAR YAPIN!

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 FINDIK MALİYETİNİ 5 DOLAR YAPIN!

Gerçeği anlamak için görmek; nereden baktığına bağlıdır. Kafayı kuma gömecek kadar olmasa bile, at gözlüğü takarak anlamaya çalışmak kadar zor bir iş yoktur. Çünkü sadece baktığınız yere ve gördüğünüz kadarınca fikir yürütür, zikir eylersiniz. Şu sıralar

Murat TAŞKIN

İşin en ben diyeyim “garip”, siz söyleyin “acı” yanı nedir, bilir misiniz? Bir zamanlar dünya üretiminde yüzde 80 payı olan Türkiye’yi, Tarım ve Orman Bakanı’nın zikri ile yüzde 65’lere kadar düşüren alternatif fındık yetiştirici ülkeler, maliyeti her yıl azaltırken, bizimkiler habire arttırıyor! Amerika kiloda 1 dolarlık maliyete kadar işi düşürmüş, bizimkiler zam üstüne zam yapıyorlar. Demiyorlar ki, “Maliyeti düşürerek de, çok üreterek de, çok ihraç ederek de kazanalım. Piyasayı tam kontrol altına alarak fiyatı istikrarlı ve Dünyanın Türk fındığına olan talebini her yıl  sürdürülebilir bir politika ile arttıracak şekilde yükseltelim.” Demek istiyorlar ki, “Yan gelip yatalım. Hiçbir şey yapmayalım. Ama maliyet kalemlerini listelemekten geri kalmayalım.”

Benim bunlara bir önerim var!  Bırakın kilo başına 22-26 liralık maliyetden dem vurmayı! Sizi, ağzınızı tutan mı var? Yapın hiç emek vermeden tespit ettiğiniz şu maliyeti 35-40! Üzerine de koyun 15-20 lira, olsun bitsin!

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?