Kapat

İnsan olmak için irade kullanmak gerek...

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 İnsan olmak için irade kullanmak gerek...

Hani durmadan yineliyorum ya; “Allah’ın insan diye yaratıp, akıl ile donatıp, kullanması için irade verip, hesap için kul hanesine kayıt ettikleri” diye…Ama gel gör ki, insan diye yaratılıp, akıl ile donatılanlar arasında o kadar çok iradesini kullanmayan

Murat TAŞKIN

Hani durmadan yineliyorum ya; “Allah’ın insan diye yaratıp, akıl ile donatıp, kullanması için irade verip, hesap için kul hanesine kayıt ettikleri” diye…

Ama gel gör ki, insan diye yaratılıp, akıl ile donatılanlar arasında o kadar çok iradesini kullanmayan, dolayısıyla “kul” hanesindeki kayıtları şüpheli hale gelenler var ki!

İradesini kullanmayıp, ya da kullanamayıp başkalarına ben diyeyim “kiraya verenler”, siz söyleyin “teslim edenler”, adeta birilerinin papağanı haline dönüşmüş durumdalar.

Siyaset ve ekonomi de erk sahibi olanlar, dini amacından saptıran dinci şıhlar, şeyhler, “karaya ak” derlerse, “haramı helal” sayarlarsa, “dişiyi erkek” diye tarif ederlerse,  aklı kullanmayıp, iradeyi kiraya verenler de onlara tabii oluyorlar.

Dahası, haksızlık karşısında susmayı tercih ederek, şeytan olarak nitelenmeyi bile kabul edebiliyorlar.

Düşünmek, sormak ve sorgulamak yok. Sadece kayıtsız şartsız biat etmek var!

Ne acıdır ki, ben diyeyim “ümmet” siz söyleyin “millet”, giderek bu hale dönüşüyor!

*

Akıl ile irade kullanmayanlar içinı kıssadan hisse…

Küfe’li bir Hz. Ali destekçisi dişi devesi ile Şam'a gitmiş. Devesini bir direğe bağlamış. İşini hallettikten sonra döndüğünde Şamlı bir tüccarın devesine sahip çıktığını görmüş.

‘Bu deve benim erkek devem' diyormuş Şamlı.

Tartışmışlar ama sonuç alamayınca görevliler gelmiş. Konuyu Şam Valisi Muaviye'ye götürmüşler. Muaviye ahaliyi meydana toplayıp sormuş; “Bu deve Şam’lının mı Küfeli’nin mi?”

Ahali bağırmış: “Şam”lının.”

Muaviye tekrar sormuş: “Deve erkek mi dişi mi?”

Ahali deve dişi olduğu halde hep birlikte bağırmış: “Erkek.”

Muaviye, Küfe’liyi yanına çağırıp şunu söylemiş: “Git Ali'ye söyle. Şam'da bir vali var. Dişi deveye erkek dese de inanan binlerce taraftarı var.”

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?