Kapat

Önce kozalak akarını sonra fındığı toplayın

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 Önce kozalak akarını sonra fındığı toplayın

Her ne kadar “rızkın onda dokuzu ticarettedir” diyerek, ümmetin ve milletin üretmek için çaba göstermemesi için bile hadis sahteciliği yapılmasına halâ göz yumuluyor olsa da, artık uyanma vaktidir!

Murat TAŞKIN

Her ne kadar “rızkın onda dokuzu ticarettedir” diyerek, ümmetin ve milletin üretmek için çaba göstermemesi için bile hadis sahteciliği yapılmasına halâ göz yumuluyor olsa da, artık uyanma vaktidir!

Ama bunun için çok çalışmak gerektiği de ortadadır.

Örneğin, senenin 365 günü var iken, yanına sadece 20-30 gün uğrayarak  

Kazanç sağlamaya çalıştığımız Dünya ürünümüz fındıkta olduğu gibi…

Bu ülkeye en fazla dövizi (net olarak) kazandıran ürünlerin başında gelen ve son yıllarda değeri de giderek artan fındığı daha çok ve daha kaliteli üretmek, bahçesi olan herkesin boynunun borcudur.

Çünkü gerçek manada kalkınmak, şu çok sözü edilen ama gerekleri yerine getirilmeyen “Dünyanın gelişmiş ilk 10 ekonomisi arası girmek” hedefi için fındık gibi dış satımla net döviz sağlayan ürünlerimizin artması gerekiyor.

Bunun için fındıkta bu yıl, öyle birilerinin kar ve soğuğu bahane edip, “dondan gömlekten” dem vurmasına bakmayın. Dallardaki halk arasında “fındık gülü” olarak da adlandırılan “kozalak akarı”na bakın.

Bu yıl dallarda fındık çotanaklarını bekleyenler, adeta bir dalda 150’in üzerinde yer alacak şekilde sıralanmış kozalak akarlarını yok etmezler ise, kilosu 25 lira civarında olacak fındıkta havalarını alacaklardır. Çünkü kozalak akarları hem bu yıl, hem de dal uçlarını kurutarak gelecek yıl da büyük zarar verecektir.

Örneğin Trabzon’da özellikle Mincane olarak adlandırılan fındıkların dalları, nerede ise çotanak oluşturmuş durumda kozalak akarları ile dolu.

Mücadele çok kolay!

Ama emek istiyor, tembellik değil!

Evde oturma, televizyonun karşısına geçme, ya da boşu boşuna çene çalma yerine, bahçeye gidecek, dallardaki zararlıyı Nisan sonuna kadar elle toplayacaksınız.

İsterseniz kükürtlü mücadele de yapabileceksiniz.

Yapmaz iseniz; fındıkta türüne göre yüzde 30 ile 70 arasında azalmaya razı olacaksınız.

Ama ondan sonra da, “Fındık rekoltesi az, fiyat 40-50 lira olsun” diyemeyecek, yapmadığınız mücadele için utanç duyacaksınız.

Çünkü dallarda fiyatı 40-50 lira da olsa satılacak fındık toplamanız mümkün olmayacak.

Görünen o ki, şu sıralar dallara dolmuş kozalak akarlarını temizleyenler, hasat sezonunda toplayacak fındık bulacaklar.

Ama temizlemeyenler hem bu yıl, özellikle de kozalak akarının dallarda yaratacağı uç kurutması yüzünden gelecek yıl çok daha az fındık toplayabilecekler.

Benden hatırlatması!

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?