Kapat

Türk tarımını yoğun bakımdan çıkarmak için son şansımız!

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 Türk tarımını yoğun bakımdan çıkarmak için son şansımız!

Nüfusun yaklaşık yüzde 15’i kırsaldan son 20 yılda göçüyor.

Selçuk Şağban

20 sene öncesine gidelim şimdi; Türkiye’nin demografik yapısına bakalım: nüfus 63 milyon; nüfusun yaklaşık 22 milyonu kırsalda yani nüfusun yaklaşık yüzde 35’i; dünya tarım ülkeleri ortalamasının çok üzerinde bir rakam; bu rakam 2012 yılına kadar yüzde 23’lere kadar düşüyor; 2013 yılında kırsaldan büyük bir göç dalgası başlıyor. 18 milyon olan kutsal! nüfus resmî olarak 6630 sayılı kanun sonrasında 14 ilin büyükşehir olması ile birlikte bir anda resmî olarak 8-9 milyon bandına geriliyor. 2019 yılı sonunda Türkiye nüfusu son 20 yılda 20 milyon kişi artarken; son istatistiklere göre 18 milyonun üzerindeki kırsal nüfus (ki nüfusun yüzde 21’i) resmî olarak yüzde 6.3 üne yani 8-9 milyon bandına kadar düşüyor. Özetle nüfusun yaklaşık yüzde 15’i kırsaldan son 20 yılda göçüyor.

Biz tarım toplumuyduk nereden nereye geldiğimizin en çarpıcı örneği; bu bilgiler ışığında tabloyu inceleyip yazıya devam edelim.

 


Bir de bunun üstüne tarımdaki trajik durum eklenince iş çığrından çıkıyor;

* Çiftçinin yüzde 40’ı her sene aynı ürünü ekiyor!
* Yüzde 60’ı ziraat mühendisi ile çalışmıyor!
* Yarısı bir kooperatife üye değil!
* 1850 yılında Amerika’da hayata geçirilen ülkemizde de uygulanmaya çalışılan Lisanslı depoculuğun uygulamasını ve verilen devlet desteklerini hala duymayan üretici var.
* Çiftçilerin Yüzde 66’sının akıllı telefonu var!
* Yüzde 67’si tarlaya yatırım yapamadı!
* Üretim maliyetleri arttı; üretim artık karlı olmaktan çıktı.
* Türkiye’nin özellikle son 6 yıldır ki yukarıdaki kırsal nüfusla bağlantılı; tarımsal ürün ihracatı artmıyor. Çünkü ürün yok; yaş meyve sebzeden; bunların mamüllerine; kuru meyveden; fındığa hep aynı...
* Son olarak da daha önceki yazılarımda dile getirdiğim gibi tarımsal hammadde ve tüketim ürünleri ithalatı zirve yapmış durumda.

Peki ülke olarak nerede hata yaptık; kimin umurundadır bunlar bilmem ama benim umurumda ancak müdahale açıklamalar ile anı kurtaran açıklamalar ile değil fiziken yapılmazsa son şansımızı da kaçıracağız.

Bu veriler ışığında; kırsal nüfus ve tarımın ruhunu bu sancılı süreçten sonrada rahatlatamazsak başka bir çözüm gözükmüyor.


 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?