Kapat

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Dönem Başkanı Türkmenistan

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Dönem Başkanı Türkmenistan

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Dönem Başkanlığı 1985 yılından itibaren kurucu ülke sıfatıyla teşkilat üyesi olan Türkiye Cumhuriyeti, Pakistan İslam Cumhuriyeti’nden devraldığı Dönem Başkanlığı’nı, 4 Mart 2021 tarihinde 14. Liderler Zirvesi ile birlik

Tarkan DENİZ

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Dönem Başkanlığı 1985 yılından itibaren kurucu ülke sıfatıyla teşkilat üyesi olan Türkiye Cumhuriyeti, Pakistan İslam Cumhuriyeti’nden devraldığı Dönem Başkanlığı’nı, 4 Mart 2021 tarihinde 14. Liderler Zirvesi ile birlikte Türkmenistan’a devretti. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov’a başarılar dilerim.

3 Mart 2021 tarihinde, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dış politika önceliklerini anlatırken ABD’nin Çin ile mücadelesini de önemli bir öncelik olarak sayarak Çin’in ABD ile ilişkilerini “21 yüzyılın en büyük jeopolitik imtihanı” olarak tanımladı. Blinken, ABD’nin dünyada Rusya’dan İran’a Mynamar’dan Etiyopya’ya kadar birçok sınama ile karşı karşıya kaldığını belirterek, “Ancak Çin’in ortaya koyduğu sınama hepsinden çok farklı” dedi. Geçtiğimiz Şubat ayında, ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Çinli mevkidaşı Yang Jiechi ile görüşmesinde Çin’i “İndo-Pasifik bölgesinde güvenliği tehdit eden adımlarından” dolayı sorumlu tutacaklarını söylemişti.

Kitapyurdu Yayınları (KDY) tarafından 2021 Ocak ayında yayımlanan “Söz Uçar Yazı Kalır” adlı kitabımda yer verdiğim ve öncesinde 5 Ekim 2020 tarihinde Karadeniz Ekonomi Gazetesi sitesinde ile 29 Aralık 2020 tarihinde Ekovitrin Dergisi sitesinde yayımlanan “Tek Kuşak Tek Yol–Yeni İpek Yolu”, Temmuz 2005 tarihinde Ordu Haber Gazetesi’nde yayımlanan “Çin ve Ardından Hindistan” ve 6 Nisan 2012 tarihinde Uluslararası Politika Akademisi (UPA) sitesinde yayımlanan “Türkiye’nin Uzak Doğu ve Asya Pasifik Ülkeleri’nden Çin, Hong Kong, Japonya, Güney Kore ile Ticari ve Ekonomik İlişkileri” üzerine üç ayrı başlıklı Çin özelinde yazılarım da ilgili kitabımda mevcut olup, 16 Ağustos 2020 tarihinde Karadeniz Ekonomi sitesinde yayımlanan “Tek Kuşak Tek Yol Projesi ve Yeni İpek Yolu” başlıklı makalemi konulara ilgi duyanların dikkatine sunuyorum.

https://karadenizekonomi.com.tr/Yazarlar/Y-TARKAN_DENIZ-33/TEK_KUSAK_TEK_YOL_PROJESI_VE_YENI_IPEK_YOLU-1309

 

Saygılarımla,

Tarkan DENİZ

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?