Kapat

Gordion'un düğümünü çözen lider

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 Gordion'un düğümünü çözen lider

Kıymetli okuyucularım, bu yazımda büyük liderler ve onların ortak ve güçlü özellikleri ele alınacaktır. Zira büyük liderler; sıra dışı davranışları, üstün cesaretleri, keskin öngörü kapasiteleri, ilham veren konuşmaları ve hayranlık uyandıran karizmalarıy

Taşkın KILIÇ

Kıymetli okuyucularım, bu yazımda büyük liderler ve onların ortak ve güçlü özellikleri ele alınacaktır. Zira büyük liderler; sıra dışı davranışları, üstün cesaretleri, keskin öngörü kapasiteleri, ilham veren konuşmaları ve hayranlık uyandıran karizmalarıyla insanları etkileme ve dünyayı dönüştürme gücü olan kişilerdir. Bu liderlerin sırlarını öğrenmek ve bunları kendi iş ve sosyal hayatlarımızda uygulamak bizi daha başarılı ve mutlu bir yaşama ulaştıracaktır. Bu bağlamda konuyu, tarihte etki bırakmış liderlerin hedeflerine ulaşmak için geliştirdikleri çözüm yolları üzerinden ele alalım.

Gordion’un Düğümünü Çözen Lider: Yeni bir lider arayışında olan Frigler, bir kahine başvururlar. Kahin onlara, şehre kağnısı ile giren ilk kişiyi kral ilan etmelerini söyler. Kente ilk giren kişi Gordios olur. Gordios, kral ilan edildikten sonra kağnısını Frig tanrısı Zeus’un tapınağına adar. Kağnı sıkı ve kalın bir düğümle tapınağa bağlanır. Bu düğümü, uzun yıllar hiçbir lider çözemediği için “Gordion’un Düğümü” efsaneleşir. Günümüzde, genellikle imkansız gibi görülen ve yapılması çok zor olan işleri nitelemek için kullanılan “Gordion düğümünü çözmek” ifadesi de buradan gelmektedir.

O dönemdeki efsaneye göre, bu düğümü çözecek kişinin Asya'nın hakimi olacağına dair yaygın bir inanç gelişir.  Asya’yı almak isteyen ve bu efsaneyi duyan Büyük İskender Gordios’un şehrine doğru hareket ederek orayı fetheder. Ardından tapınağa gidip  Gordion'un düğümünü elleriyle çözmeye çalışır fakat bunu başaramaz. Düğümü normal yöntemle çözemeyeceğini anlayan İskender, pes etmek yerine büyük bir lidere yakışan bir yöntemle kılıcını çekip düğümü ortadan ikiye ayırır. Yıllardır hiçbir liderin elleri ile çözemediği düğümü, kılıcı ile kesip ikiye ayıran Büyük İskender, bizlere problemleri çözmek için farklı ve sıra dışı yolları denemek gerektiğini göstermiştir.

Büyük İskender dışında, sıra dışı kararları ile tarihe geçen başka büyük liderler de vardır.

Gemileri Yaktıran Lider!

Tarık Bin Ziyad, 711 yılında 7000 kişilik bir kuvvetle, 10 kat daha güçlü bir orduya sahip olan İspanya üzerine yürüdü. Tarihte ordusu ile Cebelitarık Boğazı'nı geçen ilk komutan olan ve buraya adı verilen Tarık bin Ziyad, İspanya'ya çıkar çıkmaz, askerilerine “geldiğimiz gemileri yakın” emrini verdi. Bu sıra dışı ve beklenmedik karar, askerlerinin geri dönme umudunu kırarak, önlerinde tek seçenek olan İspanyayı fethetmesini sağladı.

Gemileri Karadan Yürüten Lider.

Bir başka büyük lider ise gemileri yaktırarak değil, hiç kimsenin aklına gelmeyen bir yöntemle karadan yürüterek ve bu stratejik hamlesi ile düşmana karşı üstünlük sağlayıp İstanbul’u fethetmiş olan Fatih Sultan Mehmet’tir.

Örneklerde görüldüğü üzere; iş ve sosyal yaşamımızda karşımıza, zaman zaman engeller, tıkanıklar ve problemler çıkar. Bunları aşmak için kullandığımız geleneksel ve pansuman yöntemler çoğu zaman işe yaramayabilir. İşte bu noktada, dönüşümcü liderlik becerimizi kullanarak olay ve olgulara farklı perspektiften bakıp sıra dışı ve cesurca çözüm önerileri getirebilirsek; aşılmaz denilen engelleri aşar ulaşılmaz denilen hedeflere ulaşabiliriz.

“İyi bir yönetici işi doğru yapar, iyi bir lider ise doğru işi yapar.” Sözüyle bu yazımızı bitirip herkese, sağlıklı, mutlu ve başarılı günler dilerim.

taskinkilic79@hotmail.com

Instag:taskinkilicofficial

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?