Kapat

Ekonominin yeni gücü Kenevir!

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 Ekonominin yeni gücü Kenevir!

Dünyanın en önemli üretim bitkilerinden olmasına ve birçok endüstriyel alanda ekonomik bir bitki olmasına rağmen, uyuşturucu madde üretiminde de kullanıldığı gerekçesiyle birçok ülkede ve ülkemizde üretimi yasaklanan Kenevir bitkisi ile ilgili gerçekler b

Zafer ÇAMALTI

Dünyanın en önemli üretim bitkilerinden olmasına ve birçok endüstriyel alanda ekonomik bir bitki olmasına rağmen, uyuşturucu madde üretiminde de kullanıldığı gerekçesiyle birçok ülkede ve ülkemizde üretimi yasaklanan Kenevir bitkisi ile ilgili gerçekler bilinenin çok ötesinde.

Bu konuda yeni bir yaklaşım sergileyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de kenevire dayalı üretimin ithalatla yapıldığına dikkat çekerek, Kenevir üretiminin artırılması için çalışma başlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kenevir üretimiyle ilgili olarak, “Biz keneviri ithal ediyoruz. Kenevire dayalı yapılması gereken şeyler varsa ithal ürünlerle yapılıyor. Gıda Tarım Bakanlığı bu konuda çalışmalara başlıyor. Birilerinin bu işi başlatması lazımdı. Şu anda biz de bunun çalışmasını yapıyoruz" dedi.

KENEVİR'İN ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI

Dünyanın en önemli endüstriyel bitkisi olan kenevir ’in çok fazla ekonomik değeri olduğu artık bilinen bir gerçek ve neden üretiminin ülkemizde yapılması yaygınlaşması gerektiği ile ilgili bazı bilgileri sıralamakta fayda var;

1. Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir.

2. Yine bir dönümlük kenevirden, 4 dönüm ağaca eş kağıt üretilebilir.

3. Kenevir tam 8 kez kağıda dönüştürülebilirken, ağaç 3 kez kağıda dönüştürebilir.

4. Kenevir 4 ayda yetişir, bir ağaç ise 20-50 yılda.

5. Kenevir, gerçek bir radyasyon temizleyicidir.

6. Kenevir dünyanın her yerinde yetiştirilebilir ve çok az suya ihtiyaç duyar. Ayrıca kendisini böceklerden koruyabildiği için tarım ilacına da ihtiyaç duymaz.

7. Kenevir ile yapılan tekstil ürünleri yaygınlaşırsa, tarım ilacı sektörü tamamen ortadan kalkabilir.

8. İlk kot pantolon, kenevirden yapılmıştır; hatta “KANVAS” kelimesi kenevir ürünlerine verilen isimdir. Kenevir ayrıca ip, halat, çanta, ayakkabı, şapka yapımı için de ideal bir bitkidir.

9. Kenevir, AİDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyasyon etkisini azaltma; romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, psikoloji, omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalıkta kullanılmaktadır.

10. Kenevir tohumunun protein değeri çok yüksektir ve içindeki iki yağ asidi'de doğada başka hiçbir yerde bulunmamaktadır.

11. Kenevirin üretimi soyadan bile daha ucuzdur.

12. Kenevirle beslenen hayvanlar, hormon takviyesine ihtiyaç duymaz.

13. Plastik ürünlerin tamamı, kenevirden üretilebilir ve kenevir plastiğinin doğaya dönüşmesi oldukça kolaydır.

14. Bir arabanın gövdesi kenevirden yapılırsa, dayanıklılığı çelikten tam 10 kat fazla olur.

15. Binaların yalıtımı için de kullanılabilir; dayanıklı, ucuz ve esnektir.

16. Kenevirle yapılan sabunlar ve kozmetik ürünler, suyu kirletmez; yani tamamen doğa dostudur.

Böylesi ekonomik değeri yüksek bir bitkinin ülkemizde üretiminin yıllarca yasaklanması, ülke ekonomisini de yıllarca dışa bağımlı kılmış, neredeyse her iklimde ve her ortamda kolayca yetişen bu bitkiden yapılacak üretimle ilgili hammadde ihtiyacı da ithal edilerek ülke iki kez zarara uğratılmıştır.

Kullanım alanlarıyla adeta petrole rakip ve alternatif bir ürün olan Kenevir’in ülkemizde yaygın bir şekilde üretilmesi ve endüstriyel bir ekonomik değere dönüşmesi süreci sağlıklı bir şekilde işletilmelidir.

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?