Kapat

Turizmin yeni adresi Doğu Karadeniz!

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 Turizmin yeni adresi Doğu Karadeniz!

Ülkemizde turizm denince akla sadece Akdeniz gelirdi. Oysa doğal güzellikleri, zengin kültürü ve tarihiyle dolu dolu olan ülkemizin her bölgesi büyük turizm potansiyeli içermektedir. Son yıllarda Karadeniz, özellikle doğu Karadeniz bölgesi bu anlamda pota

Zafer ÇAMALTI

Ülkemizde turizm denince akla sadece Akdeniz gelirdi. Oysa doğal güzellikleri, zengin kültürü ve tarihiyle dolu dolu olan ülkemizin her bölgesi büyük turizm potansiyeli içermektedir. Son yıllarda Karadeniz, özellikle doğu Karadeniz bölgesi bu anlamda potansiyellerini ortaya koyan bir gelişme göstermektedir.

Karadeniz’e kıyısı olan tüm illerimiz; doğal güzellikleri, yaz ve kışın ayrı avantajlarıyla yüksek turizm potansiyellerini ortaya koymuştur. Ancak bu zamana kadar; gerek yaklaşım, gerek eğitim, gerekse altyapı ve tesis eksikliklerini hala tamamlayamamış, bu turizm potansiyelinden gerektiği gibi faydalanamamıştır.

Bu zamana kadar özellikle Doğu Karadeniz’de doğal güzelliklerin yanında tarihi ve kültürel değerler anlamında zenginliklerini ortaya koyan Trabzon ve Rize dışında diğer illerimiz turizmde istenilen gelişimi ve rağbeti görmemiştir. Ancak son yıllarda özellikle doğa/yayla turizmi ilgi ve önem kazanmış, özellikle kış sporları anlamında kervana Ordu’da katılmıştır. Televizyon ve sosyal medya tanıtım imkanlarının iyi kullanılmasıyla da öne çıkmaya devam etmektedir.

Coğrafi zorluklar ve topografik özellikler anlamında en zor bölgelerden olan Karadeniz’de turizmin gelişmesindeki en büyük engel her zaman için ulaşım altyapısı olmuştur. Son yıllarda hayata geçirilmeye çalışılan ve yaylaları birbirine bağlayacak olan Yeşil Yol projesi ve illerin doğaya, iç bölgelere uzayan kendi yol çalışmaları önemli mesafe kat etse de hala büyük eksiklikler söz konusu. Bunun yanında konaklama imkanları ve hizmet anlamında hala alınması gereken önemli mesafeler var. Ama tüm olumsuzluklarına rağmen son yıllardaki turizm hareketliliği de küçümsenmeyecek boyutlara ulaşmıştır diyebiliriz.

Bölgemizde turizm çeşitliliği ve gelişiminin yanında ekonomik katkı payının artması için yapılması gereken en önemli husus ise doğru yaklaşım ve planlamadır. Evet, bölgemiz doğal güzellikleriyle cennetten bir köşe gibi. Ama bu güzellikleri doğru yorumlayamaz ve sunamazsanız gelen turist; bakar, seyreder, çok güzel der ve biraz sonra sıkılır ve aynı gün gider. Yani güzellik ve doğallık tek başına yeterli değildir. O yüzden Karadeniz’de yapılması gereken turizmin çeşitlendirilmesi ve alternatif aktivitelerle çekiciliğinin artırılması gereklidir. Gelen turist ya da konuklar meşgul edilerek konaklama sürelerinin artırılması sağlanmalıdır. Bu anlamda atılan adımlar doğru planlama, organizasyon ve alt yapıyla da desteklenmelidir. Özellikle kış sporları bu anlamda öne çıkıyor. Ordu bunu Çambaşı’nda başardı! Giresun’da da düzenlenen kış şenlikleri bu anlamda gelecek vadediyor. Son yılların rağbet gören aktivitelerinin başında gelen ve yaz-kış yapılabilen Off-road sporu Doğu Karadeniz illerinin dağları ve yaylalarının turizme kazandırılması için çok iyi bir alternatif. Üstelik gelir düzeyi yüksek gruplar tarafından yapılan Off-road gibi bir etkinliğin getiriside yüksek olacaktır. Türkiye genelinde büyük kulüpleşmelerle yaygınlaşan Off-road cuların etkinliklerinde Karadeniz bölgesini tercih etmeleri iyi değerlendirilmeli ve gerekli alt yapı şimdiden oluşturulmalıdır. Uygun alanlar ve imkanlar sağlanırsa çok daha fazlası gelecektir.

Bölgenin en yüksek zirvesi olan 3 bin 100 metrelik Karagöl Dağı’na sahibiz. Eşsiz manzaraları ve coğrafi hakimiyetiyle dağcılık ve treaking sporları için biçilmiş hint kumaşıdır. Her köşesi ayrı güzellikte olan yaylalarımız ve ormanlarımız çadır ve yine özellikle pandemi sürecinde büyük rağbet görmeye başlayan karavancılar ve karavan kampları için gerekli alt yapıya kavuşturulmalıdır. Keşfedilmemiş vadilerimiz macera güzergahları olarak insanlara sunulabilir. Avcılık ve atıcılık sporları, bisiklet parkurları ve daha onlarca dalda doğa sporları faaliyetleri için keşfedilmemiş koca bir bölgeye sahibiz. Yine sağlık ve inanç turizmi potansiyeli de göz ardı edilmemelidir. İşte olaya bu geniş perspektifte bakabilirsek bir şeyler değişebilir ve bölge turizm ekonomisinden yeterince fayda sağlayabilir. Turizmin yeni adresi pekala Doğu Karadeniz olabilir.

Bölgeye gelen ziyaretçilerin konaklama sürelerini arttırmak, ziyaretçilerin keyifli zaman geçirmelerine katkı sağlamak amacıyla özellikle turizm tesislerinin yoğun olduğu yaylalarımızda; paintball ve oryantiring gibi alternatif aktivite alanları oluşturmak, sahilde ve şehirde de deniz sporları, tarih ve kültür turları, eğlence ve hizmet sektörü canlandırılarak beklentiler karşılanabilir. İnsanlar yeni keşifler yapmak, güzel vakit geçirmek, güzel anılar biriktirmek ve rahat etmek için gelirler ve bu imkanların hepsi bölgemizde fazlasıyla var. Sadece doğru bakış açısı ve yaklaşımla tüm bunları aktive edebilir ve ekonomik kazanımlarını da üst seviyeye çıkarabiliriz. 

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?